Epiplaelotik Mezolitik Çağ Nedir?

Üst paleolitik çağ sonunda son buzul çağı sona erer; doğa ısınır, ormanlar genişler ve yeni yaşam alanları oluşur. Avla-topla-balık tut gibi ve göçebe yaşa gibi faaliyetler, yerini mevsimlik kalıcı yerleşmelere bırakır. Bilinçli besin toplama ve derleme, uzman avlanma olarak bu dönemi kabaca tarif edebiliriz. Epipaleolitik/Mezolitik olarak adlandırılan bu zaman aralığı Dünya’da aynı dönemde yaşanmaz.


Paleolitik tarzı halen devam ettirenler Epipaleolitik, bununla beraber oyunda bir sonraki seviyeye geçen yani iklime uyum sağlayarak yeni yaşam formları geliştiren topluluklar ise Mezolitik topluluklar olarak adlandırılır. Biris mezarlığı, Söğüt tarlası, Öküzini ve Belbaşı mağaraları ülkemizde bilinen merkezlerdir. Avcılık, kasaplık, kemik ve taş işçiliği, dini sembolik buluntular, meyve toplayıcılığı gibi faaliyet ve kabiliyetler görülür.

Yine bu Epipaleolitik dönemde göl ve batalık alanlar balık ve kuş avlama – kısa süreli konaklama merkezleridir. Daha sabit değiller arkadaşlar karıştırmayalım! Sağda solda takılıyorlar.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir