Ernesto Che Guevara Kimdir?

Posterlere ve kolyelere bol konu olmuş lider kişi Ernesto Che Guevara’nın (14 Haziran 1928- 9 Ekim 1967) çocukluğu hastalıklar ve astım krizleri içinde geçer; gençliğinde Latin Amerika’nın tamamını gezmiş ve gördüklerinden sonra kafasında siyasi düşünceler oluşmaya başlamıştır. Alerjiler üzerine yaptığı bir çalışma ile doktorluk unvanı alır. Arkeolojiye olan ilgisinden dolayı sürekli gezmiş, dünyayı dolaşmıştır.

Guetemala askeri darbesinden sonra; Kübalı ve Guetemalalı dostlarıyla birlikte Arjantin’e sığınıp, oradan da Meksika’ya geçme planları yaparken, gemilerinin karaya oturması sonrasında, yollarına uçaklar tarafından fark edilmemek için yürüyerek devam ederler. Bu esnada bir saldırı sonucu che yaralanır. Ertesi sabah 22 kişi, Fidel Castro önderliğinde deniz kuvvetleri kışlasını ele geçirip ilk zaferlerini kazanmışlardır. Devrim sonrası orduların başkomutanlığına ve sanayi bakanlığına getirilmiştir.

Ernesto Che Guevara

Evli ve üç çocuk babası olan, dağlarda yaşamış, Küba’nın özgürlüğü için mücadele etmiş, “gerilla” olarak tanımlanmıştır. Bolivya tarafından öldürülmesi için kesin karar çıkartıldıktan sonra, Bolivya Ordusunun 1500 askeriyle başlatılan CHE avında [“Çe Gevara” olarak okunur], yüzlerce asker tarafından kuşatılıp ayaklarından yaralanarak yakalanır. İşkenceye rağmen sorgusu sırasında konuşmaması kimseyi şaşırtmamıştır. Hiç bir tedavi yapılmaz, bir süre sonra makineli tüfekle taranarak öldürülür.

Cesedi bir av ganimeti gibi sergilenmiş gözleri açık olarak gömülmüştür. Cesedi bulunduğunda kimliği tespit edilemesin diye öldürüldükten sonra elleri kesilen devrimci. Bu yüzden ancak yıllar sonra cesedin Che’ye ait olduğu saptanabilmiştir. Ölümünden yıllar sonra tüm dünyanın saygısını kazanmıştır. 30. ölüm yıl dönümü olan 1997 yılı “Che Yılı” olarak ilan edilmiştir.

Kapitalist sistem ise öcünü bir duvar süsü, bir giyim eşyası, bir bere haline getirerek metalaştırarak CHE’den almıştır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir