Erol Taş Hakkında Bilinmeyenler

28 Şubat 1926’da Erzurum’da dünyaya gelen Erol Taş, Türk sinemasında kusursuzca canlandırdığı kötü adam performanslarıyla tanınır. İki yaşındayken geldikleri İstanbul’da mali sebepler dolayısıyla okuyamaz; evini geçindirmek için tezgahtarlık, hamallık gibi geçici işler bulur. Gençliğinde kayda değer tek başarısı 1947’deki İstanbul ve Türkiye Boks ikinciliğidir. Harp senelerinde 3 yıllık askerliğini bitirince Cankurtaran semtindeki bir iplik fabrikasında çalışmaya başlar.

Lütfi Akad’ın çektiği bir film esnasında, setteki genç kızlara laf atan serserilerle kavga edip görevlileri müdafaası sonrası, vurdu-kırdı sahnelerinde oynaması için aynı filmin çekimlerine çağrılır. Rolü de beğenilince rejisörlerden ard arda teklifler yağmaya başlar. Filmografisi 1957 senesinde Mümtaz Alpaslan’ın yönettiği “Acı Günler”le başlatılabilir. Orhan Elmas’ın yönettiği Duvarların Ötesi, Hülya Koçyiğit’li Susuz Yaz ve Metin Erksan imzalı Gecelerin Ötesi filmleri ile sesini iyice duyurdu.

Erol Taş Hakkında Bilinmeyenler

1967’de kayda alınan ve Türkan Şoray’la birlikte oynadığı “Ana” filmi onun az rastladığımız iyi adam rollerine bir örnektir. Erol Taş, sinemada rol aldığı 1992’de çekilen Sürgün adlı son performansında ise asker üniformasını üzerinden hiç çıkarmayan Süleyman Çavuş isminde iyi kalpli bir karaktere hayat vermektedir. 600’e yakın filmde kamera karşısında olan usta, filmlerinin altısında başrol oyuncusu olarak perdeye çıkar. 1965-68 ve 75 yıllarında Antalya Altın Portakal film festivallerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülleri alacaktır.

erol taş

Erol Taş, ilk hanımı Hafize Taş’ı 18 Ağustos 1965’da kaybettikten sonra Konya’nın tanınmış yün tüccarlarından Süleyman Erşan’ın kızı ve aynı zamanda teyzesinin de çocuğu olan Elmas Erşan ile nikahlanır, bu evlilikten 1968’de Müjgan adlı bir kız çocuğu olan Erol Taş 8 Kasım 1998’de geçirdiği bir kalp ile aramızdan ayrılır. Usta sanatçının ilk eşinden de Güler-Gönül ve Metin Tanju adlı ikizler olmak üzere toplamda 3 çocuğu daha vardır, sanatçı uzun bir süre çocuklarına hem analık hem de babalık yapar ve bu şekilde dönemin magazin basınına malzeme olur. “Ulan sen ne kötü bir adammışsın” denilip bir kaç kişi tarafından Erzurum’da dayak yediği de rivayet edilir.

Erol Taş henüz 7-8 yaşında bir çocukken Mustafa Kemal Atatürk ile karşılaştığını, Ata’nın sıfır numara kafasını okşayarak yoluna devam ettiğini de anılarında anlatır. İstanbul Cankurtaran’da kendi adına bir kahvehanesi vardur. Aslan Bey adlı, kötü bir Rus Paşasını oynadığı bir film sonrası Fındıkzade’deki ikametgahının basıldığını ve kendisini evde göremeyenlerin çocuklarına saldırarak hastanelik edinceye kadar dövdüğünü de TRT’de katıldığı bir programda üzülerek anlatır Erol Taş. Evin önünde Rusya karşıtı bir gösteri de düzenlenecektir. Çok taş yağmuruna tutuldum diye özetler hayatını…

Erol Taş Hakkında Bilinmeyenler başlıklı bu yazımızda sizlere; erol taş kardeşi, erol taş’ın çoçukları, erol taş kahvesi, erol taş’ın ölümü, müjgan taş, erol taş nereli, erol taş kimdir, erol taş halil taş arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir