Eşref Bitlis Hakkında Bilinmeyenler

1933’te Malatya’da doğan ünlü general Eşref Bitlis, 1954’te topçu teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1966’da Harp Akademisini bitirdikten sonra eğitimi için Almanya’ya gitti. 1973’te Alman Harp Akademisini başarıyla tamamladı. 1974 Kıbrıs Harekatında Albay rütbesiyle bulundu. 1978’de tuğgeneral rütbesine yükselerek Bolu Komando Komutanlığına getirildi. 1982’de tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986’da ise korgeneralliğe yükseldi. 1988 senesinde Kıbrıs Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. Son olarak 1990’da orgeneralliğe yükseldi ve Jandarma Genel Komutanlığı’na atandı.

7 Şubat 1993’te yaptığı açıklamasıyla; ‘İncirlik’ten kalkan ABD uçakları PKK’ya yardım malzemeleri atıyor.’ diyen Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993’te Beechcraft B200 King Air tipi uçağının henüz aydınlanamayan nedenlerle Diyarbakır uçuşu sırasında düşmesi sonucu 60 yaşında hayatını kaybetti. Uçağı kullanan son derece tecrübeli – ABD’de eğitim almış öğretmen binbaşı pilotunun “buz çözücü sistemi” açmayı unutması gibi yetersiz açıklamalar Bitlis’in bir kaza ile değil, “öldürüldüğü” iddialarını güçlendirmektedir. Buzlanma ve pilotaj hatası ifadesi o tarihte kara havacılık okul görevlisi olan Tuğgeneral Armağan Kuloğlu’na aittir. Komutanlığın kazadan yarım saat sonra hazırladığı rapora göre uçağın düşüş nedeni buzlanmaydı. Zamanın Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş de benzer bir açıklamayı Meydan gazetesi’ne yapmıştır.

Eşref Bitlis Hakkında Bilinmeyenler

Rapor şaşırtıcı biçimde çelişkilerle doluydu ve bilimsel değerlendirmelerden uzaktı. Başbakan Demirel ise Genelkurmay Başkanı gibi kesin konuşmadı. Basına “Kesin bir bilgi yok” açıklaması yapan Demirel, o günden bu yana konuyla ilgili hiç konuşmadı. İfadelere konuyu biraz bilen subayların hiç biri inanmadı. Emekli Hava Tümgeneral Arslan Öner konuyu o dönemde ilk adını ve unvanını vererek açıklayan kişidir.

Kara havacılık okulunda kurmay başkanlık yapan Albay Erdal Özden, uçak enkazı üzerinde iki gün inceleme yaptıktan sonra Amerikalı uzmanlarla birlikte çok önemli bir rapor hazırladı. Kazadan bir hafta sonra hazırlanan raporda; motorların çok önemli bazı parçalarının kayıp olduğu ve bazılarının ise tahrip edildiği yazıyordu.

Eşref Bitlis

“Uçakta kaybolmuş parçalar var. Ayrıca motorların buzlanmadığına ilişkin farklı uzmanların teknik raporu var.” diyen bir dönem Ergenekon’dan tutuklu olarak cezaevinde bulunan avukat Nusret Senem, genelkurmay’ın bu rapora itibar etmediğini söyler. Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından bilirkişi tayin edilen öğretim üyeleri, 4 Kasım 1996’da incelemelerini tamamlar ve raporlarını yazar. Uzun araştırmalar sonrasında sundukları raporlarda, uçağın kazasında buzlanma etkisinin ve pilotaj hatasının etkili olduğunu gösteren yeterli ve tatmin edici delil olmadığı belirtiliyordu. Heyet başkanı Prof. Dr. Ahmet Nuri yüksel bu bulgular üzerine kendi kanaatini yıllar sonra kesin bir dille ifade etti: “Bana göre bu bir sabotajdır.”

Bitlis paşa, Çekiç Güç Kuvvetlerinin ülkemizden ayrılması gerektiğini açıklıyor ve ABD’nin Kuzey Irak’da kurmayı çabaladığı Kürt Kantonunun ülkemizin zararına olduğunu ifade ediyordu. Bu nedenle ABD elçileri tarafından birkaç defa hükumete şikayet edildi. Eşref Bitlis’in, JİTEM olarak adlandırılan yapının kurulmasına karşı çıktığı için de tepki çektiği bilinmekteydi. Biri jandarma genel komutanı Eşref Bitlis, diğer, cumhurbaşkanı Turgut Özal, 1993 yılında iki ay arayla şüpheli bir şekilde ölür.

17 Aralık 1992’de Çekiç Güç’e bağlı Amerikan savaş uçakları, kendilerine önceden bilgi verildiği halde Irak’ın Selahattin kentine gitmekte olan Eşref Bitlis’in helikopterine taciz uçuşu yapmış ve helikopteri inişe zorlamıştı.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir