Evde Bira Yapımının Engellenmesi

Efes Pilsen ile tanınan, Anadolu Grubu yönetim kurulu başkanı Tuncay Özilhan’ın “evde bira yapımına vergi getirilmeli” talebi olumlu karşılandı ve 2018’in Şubat ayı itibariyle bir dizi karar alındı. Resmi Gazetenin ilgili sayısında yer alan tebliğe göre, alkollü içki hazırlanmasında kullanılabilecek konsantre içkilerin serbest dolaşımı ve ithali yapılamayacak. Özetle hazır kit kullananlar bundan böyle bu kitleri alamayacaklar. Alkollü içki hazırlanmasında kullanılabilecek her türlü konsantre içki vb türevlerin kapsam dahilinde olduğunu belirtmekte fayda var.

Sanılanın aksine evde bira yapımına (homebrewing) direkt olarak yasak gelmemiş, bira hazırlanmasına olanak sağlayan hazır kitlerin ithalatına sıkı bir denetim gelmiş. Arpa, buğday, şerbetçi otu gibi tahıl kullanımı ile bu kitlere mecbur olmadan evde çok güzel biralar üretebilirsiniz. Şöyle de bir durum söz konusu; ilgili bira kitleri başlı başına içki olmamakla beraber tamamen işlenmiş tahıl ürünleri karışımı. Hal böyle olunca yasağın boyutları da şu an için kafa karıştırıcı. “Su, gıda alkolü gibi hammadde veya katkı maddeleri ilavesiyle alkollü içki hazırlanmasında kullanılabilecek konsantre içkiler” ifadesi eşittir “bira kiti” gibi değerlendirilecektir muhakkak.

Bira ve Malt üreticiler derneğinin açıklaması ise bira severleri umutlandıracak cinsten.

Evde Bira Yapımının Engellenmesi başlıklı bu yazımızda sizlere; evde bira yapma makinesi, evde bira yapımı malzemeleri, evde bira yapım kiti, evde bira yapımı forum, evde bira yapımı ekşi, evde bira yapım seti, evde bira yapımı maliyeti ve evde bira nasıl yapılır arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Umarım beğendiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir