Evden Çalışarak » İnternet Üzerinden Para Kazanmak

Oturalım; çayımız kahvemiz önümüzde olsun, ayak uzatıp yellene yellene keyfimize göre çalışalım ya da çalışmayalım kafası ve benzer hayaller, ecnebilerin dediği şekliyle “home office”, insanlık tarihiyle yaşıttır. Tüm bunlar olurken işveren her ay ödemenizi yapacak, sigortanızı ve varsa özel sağlık sigortanızı düzenli yatıracak. Yemek giderlerinizi karşılayacak vs. Tabi artıları da müthiş.. Bir bayansanız özellikle; kıyafet, makyaj, benzin, akbil, berber, tıraş masraflarınız olmaz. Tabi ki evde yayıldığımız için kahve, telefon, internet vs masrafları da kendimiz ödeyeceğiz.

2 sene kadar bu tip çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki işler başta gayet güzel.. Lakin zaman ilerledikçe sosyalleşme ihtiyacı, artan kilolar, yerimde mi sayıyorum endişesi, gündüz saçma zamanlarda evde olup konu komşuyla girilen gereksiz diyaloglar da insanı bir yerden sonra gerebiliyor. Sanırım en mantıklı olan; maaşlı bordrolu normal işe ek olarak ekstra bir takım şeyler yapmak. Tabi evde olduğunu bilen işveren her saat iş isteyebilir. Arkadaş çevreniz, sizin evde olduğunuzu bilip gereksiz zamanlarda en gereksiz yerlere çağırabilir veya gelebilir. 

home office çalışmak

Biz yine madde madde ilerlemeye ve en mantıklı şekli bulmaya çalışalım:

  • Trafikte kaybedilen saatler, ne giyelim derdi, uyku sorunları ve erken kalkmalıyım endişesi olmayacak. Sevilmeyen iş arkadaşları ile vakit geçirmek derdi de söz konusu değil. Evden çalışmak böyle bir şey işte.
  • Yabancı dil bilginiz varsa çeviri yaparak güzel paralar kazanabilirsiniz. Bununla beraber web sitelerine makale yazmak – ölücülere değil tabi, gayet iyi kazandırabilir. CV’niz sağlamsa; TR’de bulunmayan yabancı şirket ofisleri yine bir şanstır. Ufak ölçekli bir e-ticaret yatırımı da bir alternatif olabilir.
  • Zaman planlaması yapabilirseniz aynı anda bir çok iş veya farklı şirketlerle çalışabilirsiniz. Bu şekilde tam anlamıyla kendi işinizin patronu olursunuz. Öte yandan evde olacağınız için aşırı kirlilik dağınıklık, dışarıdan yemek söyleme, asosyallik durumu da görülmesi muhtemel yan etkilerdendir. En azından 40 kişinin kullandığı ofis tuvaletini artık kullanmayacaksınız.
  • Bir yandan aile ile kalanlara ise bu tip bir çalışma şeklini tavsiye etmiyoruz zira; perde as, köpeği gezdir, kediyi temizle, şunu bunu tamir et, fatura öde gibi konsantrasyon bozucu etkenlere maruz kalabilirsiniz.
  • Fazlasıyla şiş, kılıksız, arkadaş çevresinden ve spordan uzak aşırı kilolu bir yaratığa dönüşmeniz an meselesidir. TV ve müziğe kendinizi kaptırabilirsiniz. Bu tip işler çok planlı insanlara göredir.
  • İnternet en mühim arkadaşınız olacağı için; kesildiği zamanlarda akıllı telefonu modem olarak bağlanma gibi temel teknik bilgilere sahip olmalısınız. Evden sıkıldığınız zamanlarda bilgisayarı alıp deniz kenarında bir kafede de çalışabilirsiniz. Ne güzel.. Ya da Ege’de bir sahil kasabasına taşınabilirsiniz. Toplantınız yoksa tabi.

Dünya para da kazansanız, akrabalarınız ve çoğu arkadaşınızın gözünde iş tanımsız ve “hiçbir şey yapmayanların en yapmayanı” olarak kalacaksınız. Birilerine bir şeyi anlatma ya da ikna zorunda değilsiniz.

  • Kapıcınız muhtemelen size acıyan ve “işsiz bu galiba”cı ifadeyle bakacaktır. Hele ki kadınsanız mahalle esnafı tarafından birinin dostu kapatması olarak karşılanabilirsiniz. Zira gündüz vakti saç baş dağınık çokomel almaya giden bir kadın neden tatlıya ihtiyaç duysun ki? Uzunca bir dönem de bütün bina kadınlarının dedikodu malzemesi olarak kalacaksınız ne yazık ki.
  • Kusursuz bir yabancı dil bilgisine ve iletişim bilgisine sahip değilseniz; boncuk dizme, yemek yapma – çocuk bakma ya da web sitesi güncelleme gibi yağmasa da damlayacak işler denenebilir. Sosyal bir insansanız evden çalışmayın zira sosyal hayat önemli ölçüde bitiyor.
  • Gece vakti telefonlarınız çalabilir. Gündüz binada matkap çalışabilir. Kızmayın! E neticede evden çalışan birisiniz. Lakin pazartesi sendromu, sıkıcı pazar geceleri, kar kıyamet yağmur, trafik sorunu ve bin bir dert artık umurunuzda olmayacak. Eşiniz evdeyse çocuk bakımına da yardımcı olabilirsiniz. Tabi farklı ülke saatlerine göre,”iş yetiştirmek için” sabahın üçünde çalışmanız da gerekebilir.

Kendi adıma konuşayım. İş durumum saydıklarıma benzer bir halde ve gayet severek yaptığım bir mesleğim var. Umarım açıklayıcı olmuştur. Evden çalışmak muhteşem bir şey.