Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

Adını, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den alan Paris’teki demir kule, aynı zamanda tüm dünyada Fransa’nın sembolü olarak kabul görür, yılda 6 milyon turist çeker. 1887 ile 1889 seneleri arasında Fransız Devriminin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak 3.000 işçi ile inşa edilmiştir. 26 ay boyunca 18.038 adet demir parça 2,5 milyon perçinle bir araya getirilir. O yıllarda hiç ölüm yaşanmamış olması, dönemin şartlarında şaşırtıcı bir durumdur. 

5 ayda 1,9 milyon kişinin ziyaret ettiği, Paris halkının “Demir Bayan” olarak nitelendirdiği 300 metre yüksekliğindeki Eyfel Kulesi, yapım yılının sonuna kadar toplam masrafını neredeyse çıkarır. Yapıldığı günden bu yana kulede 400’ü aşkın intihar vakası yaşanır.

Eyfel Kulesi, Teknik Özellikleri ve Detayları:

  1. Kulenin zirvesindeki televizyon vericileri Eyfel’e ek 27 m daha yükseklik kazandırır.
  2. Şimdilerde yaygın olarak kullanılan çelik yerine demirden inşa edilerek sağlamlığı artırılır.
  3. Eyfel Kulesi her 7 yılda bir, 25 boyacı ve 60 ton boya ile boyanır. Bu çalışma 15 ay sürer, 3 milyon avro tutar.
  4. Halka açık platformlar 57 m, 115 m ve 276 m yükseklikte bulunur.

Eyfel Kulesi

Zaman içinde rengi kırmızımsı kahveden, sarımsı kahveye, daha sonra kestane kahvesinden bugünkü bronz tonuna dönüşmüştür.

İlk yıllarında Eiffel, Kule’ye sadece 20 sene olacak şekilde müsaade almıştı. Bu sebeple, 1909’da kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletişim için elverişli bir yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân sağladığından, kalmasına izin verildi. Kule, dönemin aydınları tarafından; “dev sokak lambası”, “fabrika bacası” gibi benzetmelerle eleştirilse de zamanla kabul görür.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir