Fakirlik Belirten Hareketler

Sinemaya için pazartesi ya da perşembe gününün seçilmesi. Marketten meyve sebze alırken saplarını koparmak. Alışveriş sitelerinde ürün sıralamasını azdan çoğa yapmak. Menüden ucuz yemekler seçmek. Mayonez vs kutularını bittikten sonra ortadan kesmek. Islak mendille önce el ve yüz sonra masa veya ayakkabı silmek. Yemeksepeti’nde minimum paket tutarını 10 TL olarak seçmek. Herkesin öğle yemeği yediği sıralarda kahvaltı yapmak. Otellerdeki şampuan ve havuları toplamak.

Modayı bir sene önceden takip etmek. Pizza söyleyip 30 dakikada gelmesi diye beklemek. Telefon uygulamaları için para ödememek. Yemeğin yanında bir şey içmemek. Otobüs ikramlarını sonrası için saklamak. 9 TL’lik t-shirt’ler almak. Öğrenci olmadığı halde öğrenci taklidi yapmak. Takside sürekli taksimetreyi takip etmek. Konser biletini sahneye en uzak kategoriden almak. Mezuniyet töreninde kaybolur endişesiyle kepi havaya atmamak.

Bitmeyen yemeği paketleyip götürmek. Berberde ‘ev yakın’ diyerek saçı yıkatmadan çıkmak. Dışarda çay içilirken kullanılmayan şekerleri cebe atmak. Metrobüsten indikten sonra iade almak için makineye koşmak. Bitmek üzere olam şampuan kutusuna su eklemek. Sırf ucuz diye kalitesiz sigara için seviyorum demek. Yere yuvarlanan kuruşların peşinden koşmak. Kıyafetleri siyah veya lacivert gibi her şeye giden renklerden seçmek. Garsonun başka bir şey alır mısınız sorusuna; hayır, çay ikram edelim mi sorusuna ise evet şeklinde yanıt vermek.

Mekanlarda WiFi şifresi sormak. Sevgiliyi önemli günlerin değersizliğine iknaya çalışmak. Hotel minibarındaki şeyleri yerine koyabilmek için bakkal bakkal gezmek. Yokuş aşağı inerken vitesi boşa almak. Salamı ve sucuğu doğranabilecek en ince şekilde kesmek. Yoğurdun veya pudingin ambalajını açtıktan sonra yalamak. 

Yeni bir telefon alınca bir kaç gün ekrandaki jelatini çıkarmamak. Tavuk döner ve ayranla doymak. Çöp torbası yerine market poşeti kullanmak. Çorbaya ekmek doğramak.