Fatma Girik Hakkında Bilinmeyenler

12 Aralık 1943’te İstanbul’da doğan oyuncu ve eski siyasetçi, Cağaloğlu Kız Lisesinden mezun olduktan sonra henüz 14’ündeyken 1957’deki ilk baş rolü olan Leke performansı ile beyazperdeyle tanıştı. Bu yapımda pek de dikkat çekemeyen oyuncu, 1960 yapımı Ölüm Peşimizde filmine kadar bir kaç önemsiz filmde daha küçük rollerle yer bulduysa da daha sonraları bir ömrü paylaşacağı Memduh Ün’ün rejisörlüğündeki bu film kadar dikkati çekemeyecekti. Oyuncunun usta yönetmen ile tanışması adeta hayatındaki dönüm noktasıdır.

Bir dönem köy temalı filmlerin de vazgeçilmez karakteri olan Fatma Girik; haksızlıkların karşısında olan sert yapısı ile Belalı Torun filmi sonrası Erkek Fatma olarak tanındı.

fatma girik

Fatma Girik Hakkında Bilinmeyenler

Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray ve Filiz Akın’la birlikte Türk Sinemasının en önemli kadın oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir. 180’den fazla filmde oynayan sanatçı; 1968’de şarkıcılık kariyeri başladı ve döneme uygun olarak bir kaç plak çıkardı, 70’lerde TRT reklamlarında boy gösterdi, 87’de yine bir TRT dizisi ile kamera karşısına geçti. 1988’de politikaya giren Girik, İstanbul Şişli Belediye başkanlığı görevi yaptı. 1993’te görev süresi dolduktan sonra Söz Fato’da isimli bir televizyon programı için yeniden TV’lara döndü. Usta oyuncu 1959’dan beri Memduh Ün ile birliktedir.1965’deki Keşanlı Ali Destanı filmi ile Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Ezo Gelin ve Boş Beşik en çok bilinen filmlerindendir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir