Ferguson Olayları ve Amerika

18 yaşındaki siyahi ve silahsız genç Mic­he­al Brow­n’­ın 9 Ağustos cumartesi günü; polis şiddeti gördükten sonra vurulması ile adını duyduğumuz Missouri’ye bağlı bir Amerikan kasabası Ferguson. Nüfusun üçte ikisi siyah olan Ferguson’da kitleler günlerdir uyumuyor. Gece gündüz öldürülen Michael Brown için sokaklarda eylem yapıyor.

Protestocuların sloganları ise değişmiyor: “Adalet yoksa barış da yok.” Polis her köşe başında bekliyor. Çağrılan özel ordu birlikleri de polislere destek veriyor. Gezi olaylarından tek farkı, bölgede halkı an­la­yan, tan­si­yo­nu dü­şür­me­ye ça­lı­şan ve insanlara “fergusonzekalı” demeyen bir Ame­ri­kan Baş­ka­nının olması. Yaşanan protesto gösterilerinde şu ana kadar yüzlerce kişi tutuklandı! Yetkililer tutuklanan göstericilerden bazılarının New York ve California’dan geldiğini belirtmiş. Olayları bastırmak için St.Louis’in banliyösünde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği, Ulusal Muhafız Birliği’nin Ferguson’a gönderildiği de öğrenildi. 

Ön otopsi raporuna göre silahsız Mic­he­al Brow­n, Ferguson’da 6 polis kurşunuyla hayatını kaybederken, kurşunlardan ikisinin gencin kafasına, diğerlerinin ise sağ koluna isabet ettiği vurgulandı. Tepkiler Florissant Caddesi üzerindeki birçok mağazanın yağmalanmasına yol açtı.

Ferguson Olayları

Olay anındaki tanıklara göre Michael Brown silahsızdı ve ateş edilmeden önce elleri de yukarıdaydı. O günden sonra ABD’nin birçok eyaletinde ‘Eller yukarı, ateş etme’ eylemleri, polise meydan okuyan bir sembol haline geldi.

1.93’lük ve 130 kiloluk Mic­he­al Brow­n’­ın, West Flo­ris­sant So­ka­ğı­’n­da­ki bir mağaza sahibini döverek 50 dolarlık puro çalması ne kadar affedilmez bir suç ise polis memuru Darren Wilson tarafından defalarca  – 6 kurşunla – vurulması da bir o kadar hatalı. Ferguson bölgesinde ise beyazlarla siyahların mağazaları, okulları hatta geçtikleri sokaklar bile ayrı. İşsizlik 1967 rakamlarına yükselmiş durumda – ba­şı­boş ge­zen her si­yahi er­kek ise potansiyel suçlu olarak görülüyor. Türkiye’deki yandaşların aksine CNN da­hil bü­tün Ame­ri­kan med­ya­sı en in­ce de­ta­yı­na ka­dar gör­dü Fer­gu­so­n’­u. Açığa alınan, Ferguson’da 6 yıldır görev yapan; “sicili temiz” polis memuru Wilson’ın tutuklanmaması hatta kendisine yönelik hiçbir suçlama yapılmaması da ilginç.

Ferguson, bölge polisine göre “nefsi müdafaa” halka göre ise açık bir ırkçılık!