Filiz Akın Hakkında Bilinmeyenler

2 Ocak 1943 senesinde Ankara’da doğan Filiz Akın ya da nüfustaki ismiyle Suna Akın; oyuncu, yazar ve sunucu olarak tanıdığımız ünlü bir isim. İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Filiz Akın ortaokul ve lise öğrenimini Ankara Kolejinde yatılı ve burslu tamamlar. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde devam mecburiyeti olmayan Arkeoloji Bölümüne bir süre devam eder. Dönemin Artist mecmuasının tertip ettiği yarışmaya ısrarlara dayanamayarak fotoğrafını gönderdiği 1962 yılınca birinci olduğu an hayatını değişecektir.

Filiz Akın

Filiz Akın Hakkında Bilinmeyenler

Rejisör Memduh Ün’ün Ankara’ya ayağına kadar gelip ısrarla kendisini isteyişi sonucu annesiyle İstanbul’a bir süreliğine taşınır. 1962’de ilk projesi olan “Akasyalar Açarken” Göksel Arsoy’la birlikte çekilir. Filiz Akın; 1971 senesinde Ankara Ekspresi performansı ile 8. Altın Portakal Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülür. Türk sinemasının uzunca bir dönemine damgasını vurmuş 4 mühim kadın oyuncusundan biri olduğu ittifakla kabul edilmektedir. Mayıs,1962 ile Eylül,1972 arasında 105 film için kamera karşısına geçer. 29 yaşındayken henüz çok erken bir yaşta sinemayı bırakır. Üç kez evlenen Filiz Akın; bir dönem kanser tedavisi de görür. 1979 senesinde İzmir Fuarında assolist olarak sahne aldı. Kendisi gibi sinema ve dizi oyuncusu İlker İnanoğlu’nun annesidir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir