Fire Phone | Amazon’un 3 Boyutlu Telefonu

Amazon’un teknoloji çevrelerinde uzun süredir beklenen 4 çekirdekli ve 12 megapiksel arka kameralı telefonu fire phone 18 Haziran 2014’teki tanıtım sonrası nihayet resmi olarak aramızda! Her ne kadar Full HD yerine sadece 1.280 x 720 çözünürlük ile gelse de 4.7 inç büyüklüğündeki ekranı, 2.2 GHz’lik Snapdragon 800 işlemcisi, Adreno GPU’su ve 2.400 mAH’lık pili ile donanımsal olarak dikkat çekici bir cihaz… Telefonun ön tarafında tam 5 farklı kameraya yer verilmiş. ‘Dinamik Perspektif’ olarak adlandırdıkları 3D çekim yapmaya olanak sağlayan bu kameralar için 3D özelliğini destekleyen uygulamaların da yolda olduğunu söyleyelim. 285 saatlik bekleme süresi sunan batarya’da dediğimiz gibi cabası.

Cihazın ön yüzünde bulunan 4 kızılötesi kamera, Amazon’un yeni oyuncağında dört ayrı köşesine gizlenmiş. Bu kameralar kullanıcının göz ve yüz hareketlerini fark ederek ekranına hangi açıdan baktığınızı algılıyor. Bu da 3 boyut derinlik ile ekranı izlemenize olanak veriyor. Sağa ve sola dönen cihazın yine ‘menüler’ arasında geçiş yapması olası! Alışveriş yapan kadınlar ‘ekranı sağa ve sola’ eğerek bir kıyafeti farklı açılarla görebilecek!

32 ve 64 GB’lık iki farklı depolama seçeneği ile aramıza katılacak fire phone öncelikli olarak her zaman olduğu gibi ABD’li operatör AT&T tarafından 25 Temmuz’da raflara konulacak. telefonun kontratsız fiyatı; 32 GB’lık model için 649 dolar, 64 GB’lık model içinse 749 dolar civarında. Buradan da incelemek olası! 2 GB RAM’den güç alan Fire Phone Gorilla Glass teknolojisi ile yüzeyini de koruyor!

Kendi işletim sistemi Fire OS 3.5 ile gelecek Amazon Fire Phone‘daki bir diğer dikkat çekici özellik ise Firefly! Bu sıradışı yapı; fiziksel kısayol tuşunu üzerinden insanların kitaplar, DVD’ler, telefon numaraları, QR kodları, CD’ler, URL’ler, ünlü sanat ve barkodlar gibi bir dizi ürün hakkında Amazon’un geniş veritabanından bilgi edinmeniz için Fire Phone kamerasını kullanmanızı sağlar. Eğer incelediğiniz şey Amazon üzerinden satın alabileceğiniz bir ürün ise, size direkt olarak satın alma linki veriliyor. Ayrıca müzik, oyun, veya TV şovları hakkındaki son dakika bilgilerine erişmek için Fire Phone mikrofonunu da kolayca kullanabilirsiniz.

Bilinen cihazlar arasında ikinci küçük ekrana sahip olan Fire Phone, buna rağmen 5.5 inç ekranlı rakibi LG G3’ten 160 gramlık ağırlığıyla birazcık ağır. Bunun nedeni, Fire’ın iki yüzünün yukarıda da belirttiğimiz şekilde Gorilla Glass ile çevrelenmiş olması, LG’nin ise 149 gram’lık bir plastik gövdeye sahip olduğunu hatırlarsınız. Samsung Galaxy S5’in ağırlığı 145, iPhone 5s ise 112 gram. 315 ppi ile en düşük ppi değerine sahip telefon ekran konusunda biraz kendini geliştirmeli. 326ppi ekranlı iPhone 5S, 431ppi ile Galaxy S5 ve 538ppi’a sahip LG G3 karşısında biraz geride kalmış.

Eski nesil sayılabilecek 2.2GHz dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemciyle ve Adreno 330 GPU ile gelen Amazon Fire Phone’a başarılar dileriz.

 

Eminim bu başlıklar da ilgini çekecek:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir