Galatasaray Lisesi Hakkında Özet Bilgiler

Galatasaray Lisesi Hakkında Özet Bilgiler – Mekteb-i Sultânî de denen; Osmanlı Türkçesi ile مکتب سلطانی, Fransızca Lycée de Galatasaray, İstanbul’un Galatasaray semtinde bulunan bir lisenin adıdır. Ülkemizin en eski eğitim kurumlarından biridir. Fransızca dilinde eğitim vermektedir.

Evliya Çelebi’nin aktardığı hatıralarına göre okulun kuruluşu farklıdır; II. Bayezid, soğuk bir kış günü Galata sırtlarında avlanırken son derece bakımlı büyük bir bahçe içinde, köhnemiş küçücük bir kulübeye rastlar. Kulübenin sahibi Gül Baba ile tanışan padişah, bahçesine gösterdiği özenden dolayı ödüllendirmek ister ve Gül Baba’nın isteği üzerine bu bahçeye bir mektep ve bir darüşşifa (hastane) inşa ettirir.

1675 senesine gelindiğinde, ocaktaki iç oğlanlardan yeteneklileri saraya girmeye başlarken, diğerleri ise süvari bölüklerine taksim edilmeye başlanır ve kurum on yıllığına geçici bir süre ile tasfiye edilir. 1715’te yeniden açılan ocak, tekrar acemi oğlanların eğitimini üstlenir. 1820’ye dek Osmanlı’nın en önemli kurumlarından biri olan Galata Sarayı Ocağı, bu yıldan sonra Tıbbiye ve kışla olarak kullanılır.

1927’de kurum, Galatasaray Lisesi adıyla ve Cumhuriyet devrimlerine uygun eğitime başlar. Teneffüslerde Fransızca konuşma zorunluluğu kaldırılır ve genel kültür dersleri Türkçe verilmeye başlar. 1965’te okula kabul edilen kız öğrenciler için Feriye Sarayları hizmete açılır. 1968’de Mekteb-i Sultanî’nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle liseyi ziyaret eder. 1975’te ise kurum, Anadolu lisesi konumuna getirilir ve ortaokul ve liseden oluşan eğitim 8 yıla çıkar.

Galatasaray Lisesi

Liseye kayıt kontenjanının üçte biri, Galatasaray İlköğretim Okulunun mezun öğrencilerine ayrılmıştır. İlköğretim okulunun esas amacı, birinci sınıfa başlayan 50 talebesinin tamamının eğitimine Galatasaray Lisesinde devamını sağlamaktır. Bunun için talebeler, iç sınavlarda başarılı olmakla yükümlüdürler. İlköğretim okulu tarihinde sadece bir öğrenci 2005’te liseye asilden, yatay geçiş hakkını kullanmadan girebilmiştir.

Şimdilerde Galatasaray Lisesi

Şimdilerde Galatasaray Lisesi; Anadolu lisesi kapsamında, dili Fransızca, Türkçe, İngilizce, İtalyanca ve Latince olan bir devlet kurumudur. Köklü tarihe sahip lise, Milli Eğitim Bakanlığı, Fransız Hükumeti ve Galatasaray Vakfınca resmen tanınmış bir kurumdur. Galatasaray Lisesi bünyesinde her biri otuz öğrenci kapasiteli 54 sınıf, iki multimedya alanı, her biri kırk öğrenci kapasiteli iki resim atölyesi, iki müzik odası, biri 250, öbürü 350 öğrenci kapasiteli iki toplantı merkezi, 30 bilgisayarlı bir bilgisayar laboratuvarı, bir tenis kortu, üç jimnastik salonu, bir futbol sahası, 15 kişilik revir, 250 kişilik kız öğrenci yurdu, 675 kişilik erkek öğrenci yurdu, her biri 400 kişilik üç büyük yemekhane yer almaktadır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir