Gazi Osman Paşa Hakkında Bilinmeyenler

1832’de Tokat’ta dünyaya gelen ünlü Osman Nuri Paşa, Plevne Muharebelerindeki üstün direnişinin sonrasında kazandığı “Gazi” unvanı ile bilinir ve Gazi Osman Paşa olarak hatırlanır. Beşiktaş’taki Askeri Rüştiyede ve Kuleli Askeri Lisesinde eğitim aldı. Kara Harp Okulunu yirmi yaşında ikincilikle bitirerek Harp Akademisine kabul edildi. Teğmen rütbesiyle katılacağı Kırım Savaşlarından 4 sene kalacağı Tuna cephesine nakledildi. Savaşın sonunda ise yüzbaşı rütbesine yükseldi. 1866’da Girit’teki isyanın sonlandırılması sonrasında albaylığa kadar yükselecektir.

Osman Gazi

İyi derece Arapça; az biraz da Fransızca ve Farsça konuşabilen Gazi Osman Paşa, asıl tanınmasını Sırp prens Milan’ın 2 Temmuz 1876 tarihinde Osmanlı Devletine savaş açması esnasında, Rusların kumandasındaki Sırp ordusunu bozguna uğratması ile elde etti. 1877-78 Osmanlı Rus muharebeleri esnasında Plevne’yi başarı ile uzun bir süre müdafaa etti.

Gazi Osman Hakkında Bilinmeyenler

93 Harbinde 145 günlük Plevne Savunmasını kumanda ettikten sonra kuşatmayı yararak şehir çıkışında şarapnel parçasıyla yaralanan, ancak 34 ay esir bulunduğu dönemde Rus çarından bile saygı gören, dönemin komutanları tarafından örnek alınan Osmanlı Ordusunun en bilinen paşalarındandır. Siper kazma yöntemini ilk bulan kişidir. Rus çarı tarafından kendisine kahramanlığını taktir amaçlı çifte kartal nişan olarak verilmiştir.

Gazi Osman Paşa

4-5 Nisan 1900’de 68 yaşında bir cuma günü hakka yürüdü. Türbesini, onu çok severek ve hürmet duyan Padişah II. Abdülhamid inşa ettirmiştir. Fatih Camisi avlusuna gömülüdür. Osman Paşa anısına “Plevne Marşı” da bestelenmiştir. Türkiye’nin bir çok yerinde anısına yapıtlar bulunmaktadır. İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesi en bilinen yerlerdendir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir