Gizli 51. Bölge Hakkında Hiç Duymadıklarınız

Amerika’nın sır gibi sakladığı 51. bölge nerede, 51. bölge uzaylı otopsisi yapılan bir yer mi sorularına yanıt bulmaya hazır mısınız?

Amerikalılar tarafından Area 51 olarak bilinen Nevada’daki 51. bölge, Ufocuların ve komplo teorisyenlerinin Kabe’si durumundadır. Hayalet uçak teknolojisini uzaylılar öğretti tezlerinin de merkezi olan 76 km’lik bu alan Las Vegas’ın 153 km. kuzeyinde bulunur; kafanızda canlandırmanız için aktaralım, kapladığı yer bakımından Lübnan’dan biraz daha büyüktür. Bölge Nellis Hava Kuvvetleri sahası ve Nevada test sahası ile çevrelenmiştir. Meşhur The X-Files dizisinden Independence Day filmini kadar onlarca bilim kurgu filmine ve romanına konu olan 51. bölgenin varlığı resmen 15 Ağustos 2013 tarihinde açıklanır. Sovyetlerin 1957’de gönderdiği uydu sayesinde görüntüsü alınabilen alan, topçu mevzisi ve deneme alanı olarak yansıtılacaktır. 51. bölge gerçekleri şimdi bile birkaç şehir efsanesinden öteye taşınamamış durumda.

ABD Hava ve Deniz Kuvvetleri 1950’lerin başında, SSCB üzerinde uçacak ve keşif görevlerinde bulunacak bir uçuş projesi üzerinde çalışır ancak mevcut uçakların vurulma riski büyüktür. Tarihler Kasım 1954’ü gösterirken dönemin ABD başkan Eisenhower, U-2 programı adı verilen yüksek irtifalı bir keşif uçağı projesinin gizlice geliştirilmesini onayladı. İlk iş bu proje için gizli bir yerin bulunmaıydı. 2. Dünya Savaşı yıllarında, ABD Ordusu Hava Birliği’ndeki pilotlar için test alanı olan Nevada çölündeki Groom Gölü düzlüğü gizli alan için seçilir. U-2 testleri Temmuz 1955’de başlar ve peşpeşe tanımlanamayan uçuşların varlığı rapor edilmeye başlanır. Hava Kuvvetleri yetkilileri, bu açıklanamayan objelerin çoğunun U-2 testleri sırasında raporlandığı biliyordu ancak bu ayrıntıları halka açıklanmasına izin verilmedi. U-2 operasyonları 1950’lerin sonunda durduruldu, ancak diğer gizli askeri projeler ve uçaklar (F-117 ve A-12) 51. Bölge’de testlerine devam etti. A-12 Dünyanın ilk titanyum uçağıdır. Şimdilerin Google Earth harita verilerine göre yeni inşaat ve büyümeler halen devam ediyor. Gerçek ya da kurgu olsun, uzaylılar büyük bir turizm pazarının oluşmasına neden oldu. 1996’da Nevada eyaleti, Route 375’i “Dünya dışı Otoyol” olarak yeniden isimlendirdi. 51. batı bölgesinde, dünyadaki tek uzay temalı genelev ilan edilen Alien Cathouse da bulunmakta.

51. Bölge Hakkında Bilgiler

Rusların uydu fotoğraflarına göre Dünyanın en büyük uçak pisti (7.5 km’lik olduğu söylenir) yine bu gizli 51. bölgede bulunuyor. Amerikan başkanlarının bile özen izinle girdiği mekana sıradan insanların değil girmesi 50 km yaklaşması bile yasaktır. Etrafta güvenliği rütbesiz ve rozetsiz tebdil-i kıyafet gezinen ‘Gammo Dudes’ adı verilen bekçiler sağlar. Bir şekilde bu arkadaşlardan ceza yemeden kurtulup alana girerseniz öldürülebilirsiniz zira asıl güvenlik birimlerinin böyle bir yetkisi vardır. En iyi ihtimalle alıkonulup 600 dolar tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Plakasız beyaz renkli bir araç görürseniz bölgeyi ışık hızında terk edin bizden söylemesi.

  • 8 Aralık 2013’te Başkan Obama, bölgenin varlığını kamuoyuna açıklayan ilk ABD başkan olur.
  • Neveda çölünün ortasındaki tesis, Nisan 1955’te Lockheed U-2 keşif uçağının geliştirilmesi için kuruldu.
  • Tesis aynı zamanda Paradise Ranch, Dreamland, Watertown ve Home Base olarak biliniyor.
  • Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası çerçevesinde 2005’te açılan 8 yıl süren dava 2013’te tamamlanır ve bölge açıklanır.
  • Alan 51’in eski güvenlik görevlisi James Noce maaşlarını her zaman nakit olarak aldıklarını açıklamıştır.
  • 51. bölge youtube için muazzam bir gizem kaynağı ve onlarca hikayeye ev sahipliği yapıyor.

Çekilen hava fotoğraflarında birkaç hangar varmış gibi gözükse de yerin altında çok daha büyük tesisleri ve tünelleri vardır. Bazı kaynaklarda 22 katlı yer altı binaları olduğundan bahsedilir. 1947’de Roswell’e düştüğü iddia edilen UFO’dan elde edilen verilerle birçok teknoloji geliştirilmiş. Sahibinin Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri olduğu devasa alan kağıt üzerinde yeni uçakların test ve geliştirme alanı, düşman silahlarını inceleme merkezi gibi tanımlarla korunsa da perde arkasında müthiş gizemler barındırıyor.

1950’lerdeki asıl kuruluş amacı, dönemin Sovyet Rusya’sına karşı bir nükleer saldırı üssü olarak düşünülmesidir. Amerika önceleri bu bölgenin varlığını yalanlar 1988’de Sovyetlerin çektiği fotoğraflar sonrası kabul etmek zorunda kalır. Alan 51. bölge belgesel ve diğer verilerin de etkisiyle, tam olarak 29 Eylül 1995 yılında kamuoyu ile paylaşılır. Bölgeye yakın bir yerde yöreden bir çiftçiye ait olduğu söylenen şimdilerde beyaz olan bir posta kutusu vardır, (Black Mail Box) ötesine ise dediğim gibi geçemezsiniz, bir nevi sınır. En fazla önünde durup hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.