Golan Tepeleri Sorunu

İsrail ordusunun 6 Temmuz 1967’de 1.862 km²’lik bir kısmını işgal ettiği ve halen hak iddiasında bulunmaya devam ettiği Golan tepeleri bölgesi Suriye’nin güneyinde Gonaytareh ilinin bir bölümünü oluşturmaktadır. İşgal altındaki Filistin’le 100 kilometrelik bir ortak sınıra sahiptir. ABD’nin İsrail toprağı olarak tanımaya hazırlandığı Golan’ın üçte ikisi 1967 yılındaki Arap-İsrail savaşlarında İsrail tarafından işgal edilmiştir. İşgal altındaki Golan Tepeleri, Suriye’nin güneybatı, İsrail’in kuzeydoğu ucundaki tepelik bir alandır, Golan Platosu olarak da bilinir. 

Bu bölgede cep telefonları ile iletişim mümkün değildir. İsrail vericileri frekansları bozar, tek iletişim aracı komik gelebilir ama hoparlör’dür. Aileler; haberlerini, ölümleri ve doğumları karşı tepeye hoparlörle aktarır.

Altı Gün Savaşı, İsrail’in “en kısa sürede en fazla toprak işgal etme rekoru”nu kırdığı bir çatışma olmuştur. 

Golan dediğimiz zaman aklınıza Arap ülkelerinin boz ve verimsiz tepeleri gelmesin. Bölgenin en verimli topraklarına sahip Golan‘da, dört mevsim meyve de yetişiyor. Alanın en büyük özelliği büyük akarsu kaynaklarına sahip oluşudur. İsrail’in işgalindeki Golan tepeleri, İsrail’in su ihtiyacını karşıladığı Galile Gölü’ne kadar uzanır. Bu göl İsrail’in tek büyük yüzeysel su rezervuarıdır. İsrail yıllık su ihtiyacının yüzde 15’ini bu bölgeden karşılar. Bölgedeki genel su ihtiyacı nedeniyle Golan’daki su kaynakları askeri operasyonların da önüne geçmiştir.

Doğal bir stratejik hakimiyet üstünlüğüne sahip bölgeyi ele geçirenin önünde; tıpkı bizdeki Konya Ovası gibi, açık bir arazi olacak ve dolayısı ile hiçbir engel kalmamış olacaktır. İsrail’in nükleer tesislerinin bir bölümü bu bölgede bulunmaktadır.

Golan Sorunu

150 bin kişi, yüzlerce köy ve farklı halkların bir dönemler yaşadığı bölge insanı baskı ve zulüm altında, suikastlar ve “hastanelere almama” gibi tipik İsrail politikalarıyla göçe zorlanmakta! Bugün Filistin’de içmeye bile su bulunmaz ve Batı Şeria’da Filistinlilerin evlerinde haftada bir gün su akarken, az ileride Yahudi yerleşim biriminde İsrailliler bahçe suluyor, havuzlarda sefa sürüyor. İsrail bölge insanına baskı uyguladığı gibi onlarca Siyonist yerleşkesi oluşturarak demografik yapıyı değiştiriyor.

İşgal 1967’den beri devam ediyor, işgalci Tel Aviv; işsiz, okulsuz, hastanesiz bölge halkına, “Vatandaşımız olun, işi, aş, okul ve hastane hazır!” demekte. Suriye halkına İsrail pasaportu dağıtılıyor. 14 şubat 1982’de Mecdel Şems’te toplanan Suriyeliler, verilen pasaportları yırtıp atmış. Onlara yıllardır boyun eğdirilemiyor. Parçalanmış akrabaların sesleri hoparlörlerden yankılanıyor, koca bir hasret, mayınlı arazinin üzerinde buluşuyor. 14 şubat 1982’de yapılan bu pasaport baskısı her yıl bölgede düzenli olarak hatırlanıyor.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir