Google Algoritmaları ve Yeni Google Algoritma Güncellemeleri

Google; yıl boyunca devam eden ve zamanı belirsiz algoritma değişiklikleri ile kullanıcılarına kaliteli içerikleri sunmayı amaçlar. Bu süre zarfında sıralama değişikliklerin yaşanması kaçınılmazdır. SEO uzmanları da bir yandan bu yeni verilere nasıl adapte olabileceğimizi araştırır. Google’ın sadece bir yıl içinde sayısı 4 bine varan değişikliklere gittiği bilinmektedir.

Google’dan SEO Uzmanlarına Öneriler

Google içerik odaklı olmanızı kalitenizi artırmanızı öğütler; özgün içerikler, özgün görseller özetle referans olabilecek makaleler konusunda araştırmalar yaparak ilk adımı atabiliriz. Dünya genelinde milyonlarca web sitesinin var olduğu bilinmekle birlikte neredeyse tümü birbirinin kopyası ve birbirlerinden beslenen (iyi ve kötü anlamda) yapılardır.

İçerik ve Kalite Önerileri

Benzersiz; kaliteli, orijinal bilgi içeren ve re-write olmayan içeriklere sahip misiniz? Web sitenizde kopya içerikler mevcut mu? Alıntı mevcutsa bu konuda okuyucularınıza yeterli bilgileri veriyor musunuz?

Paylaştığınız içerik konuyla alakalı yeterli bilgileri sağlıyor mu? Google aramaları ile ziyaretinize gelen kullanıcılar kapsamlı ve eksiksiz bir içeriğe ulaşabiliyor mu? Zayıf içerikler yerine kaliteli olanların ön sıralarda olmasına şaşırmamak gerek.

Rakip analizi yapmanız rakiplerinizin içeriklerini tekrar ve yeniden yazmanız anlamına gelmez. Paylaştığınız içerikler her yaş ve eğitim gurubu için aşağı yukarı anlaşılabilir veriler içeriyor mu? Makalenizi ilgili görsel, video ve infografiklerle besliyor musunuz?

Bir başka içerikten faydalanıyorsanız ki bu gayet normaldir ilgili kişi ve siteye bilgi vermeli link vererek bu durumdan haberdar etmelisiniz. Öte yandan alt başlıklar da görsel mizanpaj ve sadelik sunması açısından destekleyicidir. Tuğla gibi uzun paragraflı yazılar paylaşmak yerine çeşitli yan ögelerle içeriğinizi zenginleştirmelisiniz.

Web sitenizde şimdilerde Clickbait denen ve merdivenaltı haber sitelerinin sıkça kullandığı tıklamaya teşvik edici sonuçsuz başlıklardan kaçınmalısınız. Günü kurtarsanız bile orta vadede olumsuz geri dönüşler kaçınılmazdır. Şu soruyu da kendimize sormalıyız. Paylaştığım içerik okuyanın paylaşabileceği veriler içeriyor mu?

Biraz iddialı olacak ama basılı yayınlar ve medya kuruluşları paylaştığınız içeriği kullanabilir mi? İnsanları kısa sürede fark edeceği içerikleri yaratmak zaman alabilir hatta bir yazı için haftalarca uğraşabilirsiniz ancak kaliteli geri dönüşlerin vereceği zevk paha biçilemez olacaktır.

Bir konu hakkında otoriteyseniz ilgili kaynaklara nasıl ulaşabileceğinizi de bilirsiniz ve bunları makalede uygun bir biçimde konumlandırmak önemlidir. Bir avukat ya da hekim değilseniz paylaştığınız içeriklerde kesin ifadeler kullanmaktan kaçınmalı gerekirse kaçış noktaları yaratabilecek ifadelere web sitenizde yer vermelisiniz.

Türkçeye hakim olmak önemlidir. Uzun paragraflar, ne kadar kaliteli bilgi içerirse içersin okuyucuları bunaltabilir üstelik okumayı sevmediğimiz bir toplum olduğumuz akıldan da çıkarılmamalı. Kolayca fark edilebilecek hatalar varsa bu konuda uzman bir kişiden içerik desteği alabilirsiniz. Kaliteli bir üslup ve kalem önemlidir.

Sahte bilgiler ve haberler paylaşmak spam algısını güçlendirebileceği gibi hukuki olarak sizi zor durumda bırakabilir. Başta Google olmak üzere diğer tüm arama motorları ve ilgili yasalar, web sitelerinde sahte bilgilerin yayılmasını önlemeye çalışmaktadır.

Bir makale; ki makale iddialı bir ifadedir farkındayız, tüm sorulara aşağı yukarı cevaplar verebilmelidir. Sitenize gelen kişiler akıllarındaki sorulara tam olarak cevap alabiliyor mu? Tek gayemiz kullanıcı deneyimini kusursuzlaştırmak olmalıdır.

Bugünlerde herkes; pop-up pencerelerden, odaklanmayı engelleyen aşırı reklamlardan şikayetçidir. Web sitenizi ziyaret edenler “para kazanmanın” önceliğiniz olduğunu hissetmemelidir keza arama motorları da. Bunun yerine takipçilerinize fayda sağlamaya odaklanmalısınız.

Hızlı ve mobil cihazlarla uyumlu bir web sitesi, kalıcı dostluklar ve takipçiler kazanmanız için olmazsa olmazlardan. 9og.org özelinde konuşursak ziyaretçilerimizin yüzde 70’i mobil kaynaklar üzerinden sitemize gelmektedir. Mobil derken akıllı telefonları ve tabletleri kastediyoruz.

Özet

Oluşturduğunuz içerikler, siteye bir şekilde gelen ziyaretçilerin çıkarlarına hizmet ediyor gibi mi duruyor yoksa yalnızca arama motorları için bir araya getirilmiş gelir elde etme amaçlı veriler gibi mi duruyor? Google’ı memnun etmek yerine takipçilere odaklanırsanız orta vadede kesinlikle kazanacağınıza emin olabilirsiniz.

Saydığımız faydaları detaylı bir biçimde incelemek isterseniz Google’dan faydalanabilirsiniz. Bir pazarlamacı, Google Adsense için web siteleri oluşturan bir kişi olarak gözükmek sadece vakit kaybı yaşamanıza neden olacaktır. SEO vb “nasıl öne çıkabilirim” kaygılı davranmak yerine içeriğe odaklanmak faydanıza olacaktır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir