Google’da Neden Sıra Kaybederiz?

Şimdilerde almanın epey zorlaştığı Google Adsense için uygun başvuru tarihinin; özgün içerik girmeye başladıktan yaklaşık 6 ay sonrasına tekabül ettiğini belirtmiştim. Basit bir matematik hesabıyla 200 makale ve görsel yapıyor. Her şey bir anda olmaz arkadaşlar beklemeniz gerek diyor, ‘Gerekli Koşullar’ kısmını özet olarak geçmemiz gerekirse Google. 3 haftalık bir sitenin aşırı backlink alması, dizinlere eklenmesi, çalıntı içerik kullanması, siteyi kod ve reklam çöplüğüne çevirmesi işi baştan bitiriyor. Yine de olması gerektiği gibi ilerleyen arkadaşlarımın neden sıra kaybettiğini iyi analiz etmesi gerekiyor.

İyi ve hızlı bir temaya sahip olmayan kullanıcılar, ziyaretçi kayıpları yaşayabileceği gibi arama motorlarının gözünden de düşerler. Çok sık tema değişikliği yapmamakta fayda vardır. Sayfa hızı skoru önemlidir ve yükseltmek için gerekli çalışmaların yapılması şarttır. Bir dergiyi elinize aldığınızda görsel & yazı uyumu, mizanpaj ve benzeri konuların ne kadar önemli olabileceğini anlıyoruz. Aynı hassasiyeti monitör önünde göstermemiz de şarttır.

Warez temalar zararlı kod barındırır ve kimse babasının hayrına parayla satılan script’leri kırıp dağıtmaz. Hacklink kurbanı olmamak adına ücretsiz ve hızlı yapılar oluşturun.

Google’da Sıra Kaybetmek

Yazılarınızda “Devamını Oku” eklentisini kullanarak tüm içeriği ana sayfada göstermemiş olursunuz. Görsel açıdan atlanmaması gereken bir adımdır. Türkçeye ve imla kurallarına dikkat etmek, KB cinsinden büyük görsel kullanmamak, pop-up banner’larla ziyaretçiyi boğmamak  önemlidir.

Kaliteli Hosting:

Kendi tercihim yerli lokasyon sunucular. Bu yüzden ticari ahlak sahibi, hızlı geri dönüş alabildiğim ve sorun yaşamayacağım firmaları tercih ediyorum. Yaşanabilecek erişim sorunlarının önüne geçmek için bütçeyi geniş tutup merdiven altı şirketlerle çalışmamakta fayda var. Anahtar kelime ile ilgili kısa ve vurucu bir alan adı seçmenin ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Rakipler Güçleniyor:

Hedef kelimede sizlere rakip olan siteleri hem içerik hem de SEO çalışmaları olarak incelemelisiniz. 10 gün boyunca tek satır yazı yazmayıp sonrasındaki düşüşün nedenini sorgulamak pek mantıklı değildir. Anahtar kelimeyle alakası olmayan konularda paylaşımlar yapmak sıralamayı etkiler. Yapılan backlink çalışmalarını incelemek ilerleyen dönemlerde atacağınız adımlarda sizlere avantaj sağlayabilir.

İçerik Konuları:

Daha önce onlarca kere paylaşılmış içerikleri kopyalayarak üst sıralara çıkma hayalinizden vazgeçin. Alıntı yapmayın, kopya içerikleri değiştirmeye kalkmadan kendi makalelerinizi oluşturun. İmla kurallarına ve ifade şeklinize dikkat edin. Aşırı reklam bağlantıları ve tıklanmaya yönelik hareketler ile ziyaretçiyi salak yerine koymayın. Ziyaretçi değil düzenli takipçi istiyorsanız gerekli saygıyı göstermeniz şart. 

Yetersiz Sosyal Medya Paylaşımları:

Akıllı telefonların ve tabletlerin artık herkesin, çocukların bile elinde olduğu bir Dünya’da uyumsuz tema ve içerik kullanılmayışı, bununla beraber Facebook ve Twitter gibi ortamlarında etkin şekilde kullanılmaması önemli bir paylaşım ağından uzaklaşmamıza neden oluyor. Emek harcayarak 1 sene bir süre içinde etkin bir Facebook ve Twitter sayfası oluşturmak mümkün. Kullandığım ve gayet faydasını gördüğüm imleme sitelerini ise sitemizde bulunan tüm içeriklerin altında görebilirsiniz. Forumlar, diğer bloglarla etkileşim kısmını da atlamanızı istemem. Neticede bir şekilde işlerimizi tanıtmamız şart…

Anti SEO Çalışmaları:

Bir önceki yazımda değindiğim bu konu; özellikle Google Web Master Tools kullanımı ile önemli oranda engellenebilir. Yetişkinlere yönelik siteler üzerinden alacağınız linkler olumsuz etkilerini kısa sürede gösterebileceğinden günlük olarak ‘rakip saldırıları’ takip etmekte fayda vardır. Hangi anahtar kelimeler üzerinden sitenize bağlantı geldiğini kontrol edin.

Parayla Yaptırılan İşler:

Binlerce Backlink, yüzlerce Hacklink gibi spam işlerin olumsuz geri dönüşlerini yazmaya halim kalmadı. Bu gibi paralı işlere tenezzül eden arkadaşlara başarılar (!) diliyorum. Maddi durumunuz müsaitse Facebook ve Adwords tanıtımlarını denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Algoritma güncellemeleri de SEO dalgalanmalarının önemli sebeplerinden biridir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir