Google’dan Bir Uyarı » Mobil Uyumlu Site Oluşturulması

Son yıllarda artan “akıllı cihaz” kullanımı sonrası aktif mobil kullanıcılar için beklenen “arama sonuçları” adımı Google’den 18 Kasım 2014 tarihi itibariyle geldi. Konu; mobil kullanıcılar için “mobil dostu” siteler başlığı altında ilgili webmaster alanında sunuldu. Mobil kullanıcıların son zamanlardaki artışına vurgu yapan, ilerleyen zamanlarda yürürlüğe alınan bir snippet ile mobil uyumlu sitelerin başına “Mobil uyumlu” etiketi verilmiştir. Sitenizin mobil uyumunu ise Google Mobil Uyumluluk Testi sayfasından öğrenebilirsiniz. Sitemiz 9og.org mobil uyumludur belirtelim. Sitemi nasul mobil uyumlu hale getirebilirim diyenlere Jetpack eklentisini öneririm. Tabi WordPress kullanıyorsanız.

Mobil kullanıcı dostu web sitelerinde hedef olan asıl işlem; mobil arama sonuçlarında çıkan verilerde, mobil gezicilerin daha sadece ve yakın alanları seçerek hem verim hemde görünürlüğü açısından rahatlamasına yöneliktir. Doğal optimizasyona yani SEO‘ya etki eden bu yapıyı detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

Mobil Uyumlu Site Oluşturulması

Bir web sitesinin asıl tasarımında; “Responsive” denen teknik işlem yaygınlaşmadan ve geliştirilmeden önce, siteler için özel mobil tasarımlar belirlenir, mobil tasarımla site arayüzü birleştirilerek kullanıcılara farklı bir sayfa ya da subdomain üzerinden içerik gösterimi yapılırdı. Son yıllarda kullanımı artan Responsive yani tüm ekran çözünürlüğüne göre yeniden tasarlanan ve otomatik olarak boyutlanan görsel ve içerikler gelen tüm kullanıcılara daha doğal bir sonuç sunmaktadır.

Akıllı cihazlar ve mobil üzerinden arama sağlayan ve her geçen gün sayıları artan kullanıcıların da mevcut bir internet sitesine girdiğinde zorluk çekmesi, düzensiz yönlendirilmesi veya aradığı içeriği net olarak görememesi de bu tip düzenlemelere ve mobil kullanıcılara daha iyi yönlendirme sağlayacak alanları daha öne çıkarmaya doğru evrilmiştir.

Mobil Uyumlu Site Oluşturmanın Faydaları

Flash gibi mobile uygun bulunmayan sorunlu içerikler engellenir, yaklaştırma olmadan metinler net olarak görünür ve okunabilir, ekran boyutundan dolayı yatay kaydırma ya da yakınlaştırma ihtiyacı da olmaz, bağlantılar belli olacağı için sayfa geçişleri netleşir, alışverişlerde yönlendirme ve içerik girişi kolayca sağlanır.

Bu arada son bir notum var; 9og.org olarak çevrimiçi anketlerden para kazanıyoruz. YSENSE ile oturduğun yerden para kazanabilirsin. Tek yapman gereken anketleri tamamlamak ve 50 dolar olmasını beklemek! Aklına takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsin. Merak etme son derece güvenli.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir