Gulyabani Nedir? → Gulyabani Hakkında Detaylı Bilgiler

Anadolu canavar kültürünün en bilinen ve popüler karakterlerinden olan Gulyabani (İngilizce: Ghoul), Türk sinemasında da işlenen bilindik bir figürdür. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın; boş işlerle ve inançlarla dalgasını geçtiği – aynı isimli bir romanı da mevcuttur.

Arapça kökenli kelime, ıssız ve karanlık yerlerde; çöllerde ve harabelerde insanların gördüğü hayalettir. Aslının guli beyabani olduğu da iddia edilir.

“Gul (غول)” Arap toplumunda İslamiyet öncesindeki dişi cinin adıdır. Gulyabani sözcüğü gul-i beyabani’den gelir diyenler bu kaynaktan beslenirler. Binbir Gece Masallarında da bahsi geçen şeytani varlık (Far. غول بيابان ); geceleri mezarlarda dolaşan, ölü eti yiyen bir canavardır. İhtiyar göründüğünden ihtiyar olduğunun altı çizilmektedir.

Gulyabani Hakkında Bilgiler

O kadar farklı tanımları vardır ki kaynaklarda muhayyel mahluk denilmesine şaşırmamalı, yolculara ve gezginlere uğrayıp onları mahveden bu yaratık, Anadolu kültüründe ahubabayla beraber nakledilmeye başlanır.

Uzun sakallı, kocaman ve asalı haline kabaca Türk sinemasında rastlayabiliriz. “Aleybanı” şeklinde de karşımıza çıkan tüy kaplı vücuda sahip, devasa görüntülü, leş kokulu bu acayip varlığın ayakları terstir. Gündüzlerini mezarda geçirir. Geceleri ise hortlayarak çıkar. At kuyruğu örmeyi ve at binmeyi, çocukları çok sever. Yine Arap rivayetleri “Issız yerin ruhu” ifadesinin altını çizer.

Gulyabani

NE vardır, NE yoktur; ne açtır ne toktur, anadan doğma yerden bitme, Vilayet-i Edirne’den çıkma, Yecüc Mecüc soyundan ecinni boyundan. Bir garip er kişidir.

Kar Adam ve Koca Ayak efsanelerinin kaynağının Gulyebani olduğu düşünülür.

Tüm vücudu tüylerle kaplı sarı kırmızı olduğu iddia edilen bu insana benzer çirkin ucube, ıssız dağ yamaçlarında ve kimsenin görülemeyeceği çöllerde akşam vakitlerinde görülür. Avcılara yaklaşarak insan gibi konuşur. Bir şeyler sorduktan sonra onlara güreş yapmayı teklif eder. Avcı kimse bu güreşi kazanırsa “Gulyabani” sessizce çekip gidecektir.

Ama Gulyabani bu kavgayı o kazanırsa avcı, uzun süre rahatsızlanacak yatakta kalacak demektir. Ya da yazının başında bahsettiğimiz üzere; harabe ve virane çöllük bir yerde yalnız geceleyen kimsenin ayağının tabanını yalaya yalaya kan çıkartacak kadar inceltir. Sonra ölünceye kadar kanını içecektir.

Kaf dağından dünyamıza atılmış “son büyücülerden” bir ifrit, Tatar bozkırından gelen ruhlara hükmeden bir Şaman, mezarından kalkıp gezen bir vampir, insana benzer bir zombi ya da tekinsiz bir masalcı ve hikayeci.

Her kültürde farklı tanımlanan Gulyabani; Konyalı, Adanalı, göçmen yahut yörüktür kimilerine göre. Gulyabani kimilerine göre halen aramızdadır; Sakarya’nın Akyazı İlçesinde 2014 senesinde yaşanan olaylar, kapıların zorlanması, tekinsiz varlıkların aramızda gezdiğine işaret sayıldığından Jandarma dahi olaylara ve araştırmalara dahil olur. Olaylar ahaliye göre Ramazan ayında sahur vakitlerde yaşanmaktadır.

Gulyabani Nedir? → Gulyabani Hakkında Detaylı Bilgiler başlıklı bu yazımızda sizlere; gulyabani 2, gulyabani nedir, gulyabani izle, gulyabani fragman, gulyabani resmi, gulyabani gerçek mi, gulyabani süt kardeşler ve gulyabani şaban arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye çalıştık umarım beğendiniz.