Haber Sitesi Kurmak » Paranıza Yazık Uzak Durun

Haber sitesi kurarak yüksek hit ve kazanç yakalamak – kendine webmaster diyen her heyecanlı gencin hayalidir. Basit bir WP tema, bir iki uyduruk haber botu ve spin; yani (kısmen özgünleştirici) programla kısa süreli nispi bir tatmin sağlanabilir. Spam olarak algılanacağınız 6 ay içinde ajans siteleriyle ya da avukatlarla başınız derde girer. Hadi bu olmadı Google sizi yasaklar.. Ki bu kesin ihtimaldir.

Özetle haber – spor sitesi benzeri yapılar kurmak ve buradan para kazanmak; kaybetmekten korkmayacağınız bir yatırımınız, çevreniz ve itibarınız olmadığı müddetçe imkansızdır. Gazetecilik kariyeri olan, parası olan çok “piyasadaki bilindik bir çok kişi” bir heyecan işe heves edip elindekini de batırmıştır. Bunun örnekleriyle kafa şişirmek istemem.. Lakin bu iş çok çetrefilli ve can sıkan insanı yazmaktan soğutan bir mecradır.

  1. Milliyet, Ensonhaber, Hürriyet gibi milyon indeks sayılı rakipler karşısında tutunmanız imkansızdır. Her içerik önce bu sitelerde ve bağlı sosyal mecralarında yayınlanır. Haber atlatma şansınız zaten yoktur zira suyunun suyu misali siz de onların haberlerini almakta veya duymak acı gelebilir ama çalmaktasınızdır.
  2. Görsel telif, haber telif ya da ajans haberlerini izinsiz kullanmaktan başınız belaya girebilir. Birinin canını sıkan haber, büyük sitelerde anında kaldırılabilirken avukatlar, e-postası çalışmayan – sabit telefonu bile olmayan cücük sitenize ulaşmaya çalışır – yerinizde değilsinizdir yine bin bir sıkıntı ve dert.
  3. Gece editörü, en basitiyle iki kişilik bir ekip şarttır. Habercilik, şimdi yatalım da sabah bilgisayarı açıp devam ederiz basitliğinde bir iş değildir. Öncelikle ajanslara abonelik gerekli. Bu da ayda 2 bin TL civarındadır. Hadi bu parayı verdiniz vaktiniz de bol tek tek ben gireceğim makale dediniz motivasyon da tam.. Bir yerden sonra sürmenaj olmanız kafayı gözü kırmanız yüksekle muhtemel! 
  4. Ajans masrafı, ekip masrafı, ofis vs sunucu, tanıtım vb giderler için her ay minimum 20 bin TL ayırmalısınız. Bu bana göre sokağa atılan bir paradır.. Batakhanede kumara harcasan hiç değilse eğlenme veya binde bir kazanma şansın var ama sağın solun gazına gelip aman böyle bir maceraya girme!
  5. Piyasadaki bir kamyon haber sitesi içinde sıyrılman neredeyse imkansız, neticede aynı haber havuzundan besleniyorsun.. Paçavra bir çok “büyük” site var bana göre – ki beş para etmezler, kimse gelip de terelellihaber.com’unla ilgilenmez.
  6. Gel haber sitesi kuralım – ekip olalım tez canlılığındaki arkadaşların gerek forum gerek de gerçek hayat üzerinden bir miktar gaz verebilir doğrudur ama adam iki gün sonra sıkılabilir, hastalanabilir, yapmak istemeyebilir.. Dünyanın bir bir türlü hali var.. Hele ki ortaklık; bırak habersitesi web-wub işini, başlı başına sıkıntılı bir süreçtir.

İlla sevdiğin bir konuyu seçip yazmak istiyorsan; orta halli bir blog ya da site ile günde 2-3 özgün yazı yazarak bir yılın sonunda binin üzerinde özgün içerik ve görsele sahip olabilirsin. Facebook ve Twitter entegrasyonu ile de günlük 1K (bin) üzerinde ziyaretçi yakalaman hiç de zor değil. Misal bir yemek sitem var; ayda sadece 50 TL Facebook reklam bütçesi ile şimdilerde 6 bin takipçisi var.. Hem de suni şişirme işler yapmadan..

Özetle; para kazandıracağım – kazanırız, sitemiz DMOZ kayıtlıdır, Google News kayıtlıdır gel al yürürsün – beraber iş yapalım heyecanına kapılıp elindeki son 3-5 bin TL’yi harcama üstadım.. Kesinlikle kimseye haber sitesi kurmasını da, var olanı almasını da tavsiye etmiyorum. Durumu şu son örnekle sabitleyelim. Elinize bir inşaat demiri alın ve bir arazinin ortasında toprağa saplayın, işte o arazide zınkk diye bir bina bittiği gün siz de haber sitesinden para kazanabilirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir