Hacklink Nedir?

Klavye sahipleri içeriğe önem verseler güvenliği atlıyorlar, hacklink ve benzeri Anti SEO işlemlerine karşı koruma var desen bu sefer de kalitesiz ölü site yığınları karşınıza çıkıyor… Bu işleri layığıyla yapanlar zaten hem popülerlik hem de kazanç olarak aralardan sıyrılıyor. Demem o ki; iyi bir yazar olabilirsiniz hatta en iyisi bile olabilirsiniz ancak sanal alemde sizlere yoldaşlık edecek teknik altyapınızın da mükemmel olması şart. 

WordPress ne kadar güvenli bir yazılım olsa da açıklar makalelere konu olabiliyor. O halde devam etmeden önce giriş cümlesini güçlendirelim; kaliteli ve ticari ahlak sahibi hosting, hızlı göze hoş gelen SEO uyumlu bir tema ve makul sayıda güvenlik eklentisi ile yüksek oranda koruma sağlayabilirsiniz.

Hacklink

O halde nedir bu Hacklink?

Arkadaşlar; haberiniz olmadan sitenize erişilerek izniniz dışında hedef kelimelere link çıkışı yapılmasıdır. Yani link veriyorsunuz ama haberiniz yok. Hacklink denen olay hırsızlık! Adam sizin sayenizde arama sonuçlarında yukarı çıkacağını zannediyor. Çıkanlar da vardır elbet ancak bu tip işleri yapanları önce Allah’a havale ediyor sonrasında da her türlü küfrü ediyorum.

Normalde karşılıklı yapılan link değişiminin zararları olduğunu ve bunun Google tarafından da fark edilerek kısa vadede cezalandırılabileceğini söylemiştim. Neyse neticede adamla anlaştınız size link verecek lakin bu sefer de istediği tutar yüksek geliyor… Devreye de kendini hacker zanneden zibidiler giriyor. Size makul fiyatlarla link sağlayacağını ve bu şekilde PR elde edeceğinizi söyleyince de “ergen bir bünyeye sahipseniz” inanıyorsunuz. Allah ıslah etsin…

Hacklink saldırılarına karşı yapılabilecekler:

  • Whois bilgileri üzerinden hacklink işlemi yapan siteye uyarı gönderebilirsiniz.
  • Site kodlarınızı düzenli olarak kontrol edin.
  • İhbar mekanizmasını kullanabilirsiniz: ihbar.bilisim [at] iem.gov.tr
  • Sitenin sunucusuna güvenlik açıklarının bulunduğunu bildiren e-posta gönderebilirsiniz.
  • Opensiteexplorer.org üzerinden backlinklerinizi analiz edebilisiniz.
  • Kombi sitesine arama sonuçlarından +18 link sağlandığının görülmesi bir örnektir.
  • WordPress kullanıcıları bu eklenti ile güvenlik açıklarını kontrol edebilir.

Hacklink çalışmaları Google tarafından en sert şekilde cezalandırılmaktadır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir