Hadım Cezası Nasıl Uygulanır?

Şimdilerde ABD’nin 16 eyaletinde uygulanan hadım etme işlemleri; geçmiş tarihlerde olduğu gibi penis ve testis keserek tatbik edilmiyor. Çeşitli kimyasal terkipler üzerinden gerçekleştirilen hadım etme uygulamalarında; suçlulara belirli aralıklarla ilaçlar zerk ediliyor. Cinsel saldırı suçunda bulunan suçlunun testosteron hormonu haplar ve iğneler üzerinden azaltılarak, cinsel talepleri de yok ediliyor. 1985’ten bu yana ABD’de cerrahi operasyon ile hadım işlemi yapılmıyor. İğdiş etmek ve kısırlaştırmak olarak da kullanılan bir tabir mevcuttur.

Hadım Cezası Nasıl Uygulanır? Hadım Etmek Nedir?

Osmanlı devrinde ya penis ve testisler tamamen kesilerek atılır veya sadece yumurtalıklar alınarak sperm üretimi durdurulur, yahut yumurtalıklar kesilmez lakin ezilirdi. Saraya girecek beyaz yahut zenci ağalar için bu metotlardan birincisi seçilir, yani hadım edilirken cinsel organ ile yumurtalıklar tamamen kesilirdi. Ancak operasyonun İstanbul’da yapılmaması, yani ağa adayının imparatorluk başkentine hadım şekilde gelmesi şarttı ve operasyonun merkezi genellikle Mısır olarak belirlenmişti. Osmanlı’da hadım edilme dinen uygun görülmediği için bu şekilde bir yol izlenmiştir. Ameliyatın sonrasındaki üçüncü gün sargılar açılır, gümüş iğne yahut metal çubuk çıkarılır ve hasta, idrarının aniden şelale gibi akmasından dolayı büyük rahatlık duyardı. Hadım idrarını yapabildiyse büyük tehlikeyi atlatmış olurdu ama eğer yapamazsa idrar kanalları enfeksiyon kapmış ve şişmiş demekti. Birkaç gün sonra büyük acılar içerisinde ölmesi artık kaçınılmazdı. O dönemlerde Avrupa ve Dünya’da kısırlaştırma işlemini en başarılı uygulayan imparatorluklardan biri Osmanlıymış. Zira Osmanlı’da ölüm vak’aları yaşanmakla birlikte sayıların fazla olmadığı söyleniyor. Osmanlı’da 15 yüzyıl sonuna kadar hadım kullanımı yoktur.

Orakla tek bir darbede kesilen yaraya kaynar yağ döküp tezek yığınına oturtma, sadece sütle besleme gibi akla hayale gelmeyen yöntemlerden bahseder tarih kaynakları. Hadım edilen kişi gençse çoğu kez hayatta kalırmış. Aşırı kilo alma, saç dökülmesi, hafıza kaybı, düzensiz uyku, ses incelmesi ve tüylerin dökülmesi gibi yan etkilerden de bahsedilir. Osmanlı’daki harem ağalarının görevi bitince ölünceye kadar Mısır’da maaşa bağlanırmış. Tarihçi Murat Bardakçı’ya göre; 19. yy’a kadar, Avrupa’daki bazı kilise gruplarında ses kalınlaşmaması ve ince sesler için özel olarak hadım edilmiş “kastrat” denen erkekler de mevcutmuş. Yine Osmanlı’da bütün bu ameliyat vs işlerine rağmen harem’de aşk meşk işleri olmaması için harem ağaları “en çirkinler içinden” seçilirmiş.

Bu ceza tipinin dünyada en sert şekilde tatbik edildiği belki de tek ülke Çek Cumhuriyeti. Burada ıslah olmayacağı yasalarla belirlenen tecavüz suçlusu, ameliyatla ve zorla hadım ediliyor. Avrupa Birliği, bu ülkede son on sene içerisinde yüzlerce mahkumun ameliyat masasına yatırıldığını söylüyor ve operasyonun mahkumun rızası dışında uygulanmasından dolayı da “işkence” kategorisinde olduğunu ekliyor. Çekler ise uygulamanın “tıbbi” olduğu görüşünü savunuyor.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir