Hafız Burhan Hakkında Hiç Duymadıklarınız

18 nisan; İran Silahlı Kuvvetler Günü ve Zimbabve’nin kurtuluşu olarak hatırlanışının (!) dışında, ses sanatçısı Hafız Burhan’ın da (Burhan Sesyılmaz) aramızdan ayrıldığı tarih. Ünlü mevlithan ve tenor Makber ile tanınır bildiğiniz üzere. 23 Mayıs 1897’da İstanbul Aksaray’da doğan Hafız Burhan, Ankara’da vefat ettiği 18 Nisan 1943’e kadar onlarca insanın bir araya gelse başaramayacağı ün ve şöhrete kavuşur.

Dönemin en çok kazanan sanatçılarındandır öyle ki 100’e yakın plak doldurduğu Columbia firması büyük karlar yüzünden kendisine otomobil hediye eder, Cumhuriyetin ilk yıllarında İstanbul’un ilk otomobil sahiplerindendir. Aşağıda da görüldüğü üzere büyük üstat kendisine hediye edilen otomobille bir de poz vermiş.

Hafız Burhan Kimdir?

Mareşal Fevzi Çakmak’ın kızının mevliti için Ankara’ya çağrılmış, tiz perdelerde gezinerek kendini epeyce yorduğu mevlit sırasında kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılmıştır. Gür sesinin ve okuduğu ezanların boğazın karşı yakasındaki konaklardan duyulabildiği, Ayasofya’dan okurmuş Asya yakasından insanlar pencerelerini açıp dinlermiş tarzı övgüleri de sahiplenen büyük sanatçı – her ne kadar bazıları abartılı gözükse de sesinin gürlüğü yüzünden mikrofona dönerek şarkıları okuduğu gerçeği halen radyocular arasında anlatılı durur. Hafız-ı gazelhan geleneğinin son temsilcisidir. Çocukluğunda hıfzını bile tamamlamadan cami cami gezdirilmiş, o kadar beğenilirmiş sesi. Paragrafın başında da belirttiğim gibi genç bir yaşta – 46 yaşında aramızdan ayrılır.

En fazla beğenilen ve satan plağı Ninni idi. Makber adlı eseri buradan dinleyebilirsiniz. Bir zamanlar Hafız Burhan’a tamburuyla eşlik eden Selahattin Pınar, “Nereden Sevdim O Zalim Kadını” adlı şarkıyı ilk Türk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale için bestelemiştir.

Hafız Burhan Hakkında Hiç Duymadıklarınız başlıklı bu yazımızda sizlere; hafız burhan şarkıları, hafız burhan ezan, hafız burhan atatürk, hafız burhan makber, hafız burhan makber sözleri, hafız burhan dinle, hâfız burhan neva gazel ve hâfız burhan söyleyin güneşe arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye çalıştık umarım beğendiniz.

Değişik ülkelerde konserler vermiş; şarkı, türkü, operet, kanto, tango ve film müzikleri gibi değişik tarzlarda okumuş, bir ara ticarete soyunmuş çok çalışkan ve başarılı bir insan Hafız Burhan. Çok erken yaşta kaybetmişiz yazık.