Hakan Fidan Hakkında Bilinmeyenler

1968’te Ankara’da dünyaya gelen Hakan Fidan, 2001 yılına kadar 15 sene boyunca TSK’da muhabere istihbarat astsubay başçavuş olarak görev yaptı. Yönetim ve Siyaset Bilimi alanında lisans derecesine sahip Fidan, kendi arzusuyla askerliği bırakıp University of Maryland College’den mezun oldu, Ankara Bilkent Üniversitesinde “Dış Politikada İstihbaratın Yeri” adlı bitirme teziyle yüksek lisans yaptı. 2006’da da aynı okuldan doktora derecesine sahip oldu. Viyana, Londra ve Cenevre’de akademik kariyerini sürdürdü.

Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde bir müddet akademisyenlik yapan Hakan Fidan, NATO bünyesinde de görev aldı, Avustralya’daki Türkiye Büyüklüklüğündeki danışman olarak çalıştı.

Hakan Fidan Hakkında Bilinmeyenler

2007 senesinde Başbakanlık müsteşar yardımcılığına, 2008 Kasım’da ise Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti üyeliğinden ise 2011’de istifa etti. 2009’da Milli İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcılığına alınan Hakan Fidan, 25 Mayıs 2010 tarihinde 42 yaşında MİT Müsteşarı oldu. Evli ve 3 çocuk babasıdır. Sönmez Köksal’dan sonra kurumun başına dışarıdan getirilen ikinci ve en genç isimdir.

hakan fidan

2012’de Başsavcı Sadrettin Sarıkaya tarafından ifadesinin istenmesi sonrası; MİT mensuplarının işlediği iddia edilen suçlar sebebiyle kendileri hakkında soruşturma yapılması başbakanın iznine bağlandı. 10 Şubat 2015 tarihinden geçerli olmak üzere Hakan Fidan, AKP’den milletvekili aday adayı olmak için mevcut görevinden istifa etti.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir