Halit Akçatepe | Unutulmayacak Bir Oyuncu

Halit Akçatepe Kimdir? – 1 Ocak 1938 Ünye doğumludur. Çoğumuz bilmez; oyuncu babası tülüatçı Sıtkı Akçatepe, Hababam Sınıfı’nın renkli hocası Paşa Nuri rolüyle de hatırlanabilir. Şabanoğlu Şaban filminde Sıtkı Paşa’yı, Tosun Paşa filminde Seferoğlu Sıtkı’yı, Bizim Aile filminde avukat rolünü oynamıştır. Bu arada gerçekten Afyon Kocatepe’de savaşmıştır Sıtkı Akçatepe.

Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın torunudur. Annesi Leman Akçatepe’yi de “fedakar anne” rolleriyle Türk Sinemasında hatırlarız. Bu değerli sanatçıyı 24 Haziran 1992 tarihinde 74 yaşında kaybettik! 1975 ile 1981 arasında çekilen eski Hababam Sınıfı serilerinin tamamında oynayan Baba Sıtkı Akçatepe ise garip bir tesadüf 1 Ocak 1902’de doğar, 1 Ocak 1985’te vefat eder…

Güdük Necmi olarak hatırlanan Halit Akçatepe’de Allah uzun ömür versin 1 Ocak doğumludur. Baba Sıtkı Akçatepe oyuncu olmak için evden kaçan ilk sevdalılardandır – filmlerdeki sesi ise Mümtaz Ener’den gelir. Halit Akçatepe, Türk sinemasında “kekeme” rollerini en iyi oynayan sanatçı olarak da bilinir.

Halit Akçatepe

Hababam Sınıfı filmlerinde sınıfın en küçük öğrencilerinden birini oynasa da, film çekildiği tarihte 36 yaşındadır ve diğer oyuncuların hepsinden büyüktür.

Konservatuar eğitimi almayan Halit Akçatepe; zamanın film yönetmenlerinden birinin babasına, “bize bir çocuk oyuncu lazım” arayışı sonrası “Dertli Pınar” filmiyle 1943’te henüz 5 yaşındayken sinemaya adımını atar. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olur, 1959’da Rasattepe’de 1,5 yıl askerlik görevini yapar ve 1972’te Tatlı Dillim filmiyle şöhreti yakalar… 2002’de Nasrettin Hoca’nın kavuğunu Erol Günaydın’dan devralan usta; “Genç görünmenin çok avantajını gördüm.

Küçük gösterdiğim için genellikle evin en küçük kardeşi rollerini oynadım. Bu yüzden hiç jön oynayamadım.” diyerek biraz sitem eder rejisörlere… [Bizimkiler dizisinin son 4 sezonunda, kendisinden 8 yaş küçük olan 1946 doğumlu Zihni Göktay’ın oğlunu oynamıştır.] Yeniden evlenebilirim diyen usta oyuncunun üç kızı, üç torunu vardır. Kariyerimdeki yanlışlardan biridir dediği ancak Ertem Eğilmez’in hatırına oynadığı Hababam Sınıfı 3.5’u eleştirir. Sorulacak onlarca soru varken bir röportajında özel hayatı dile getirilince cevabı yapıştırır: “55 senede 150 tane hanım çok mudur Allah aşkına.”

Usta, 31 Mart 2017’de hayata gözlerini yumdu.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir