Hamilelikte Beslenme ve Önemi

Gebelik döneminde 9-15 kilogram arası kilo alımı ideal aralık olarak belirlenmiştir. İdeal vücut kilosunun üstünde gebe kalan bayanlar için bu barem 7-9 kilo şeklinde ifade edilir. Hamilelik aylarında düzenli beslenme ve kilo kontrolü için tek yönlü beslenmeden uzak durmak ve tüm besin gruplarından yeteri miktarda tüketmek gerekmektedir.

Bu grupta yer alan mühim gıdalar; süt, yoğurt, ayran ve peynir olarak öne çıkar. Sütlü gıdalarda günde 3-4 porsiyonu aşmamak gerekir. Fazla enerji almayı durdurabilmek amacıyla; bir örnek vermek gerekirse, çok yağlı olan tulum, kaşar, koyun peyniri gibi yağlı besinler yerine nispeten daha az yağı olan beyaz peynir alınabilir. Süt ve süt ürünlerinde ise tercih yarım yağlı sütlerden yana yapılmalı, pastörize sütlerden biraz uzak durarak günlük sütler alınmalıdır.

Hamilelikte beslenme adına en önemli besin maddelerinden olan süt grubunun sahip olduğu kalsiyum ve fosfor, bebeklerimizin kemik yapısını oluşturmaya yardımcı olurken, kadınların kemik yapısını da sağlamlaştırır. Vitamin A ise; kemiklerdeki ve dokulardaki büyüme ve gelişmeye yardımcı olur. Tüm bunlara ilave olarak hücre gelişiminde etken maddedir, cilt ve mukozaların direncinin korunmasını sağlar.

Protein bakımından zengin; kırmızı, beyaz et, yumurta ve kuru bakliyat gibi besin grubundan ise gün içinde 6-7 porsiyon aşılmamalıdır. Özellikle gebelik aylarında etlerin en sağlıklı pişirme usulleriyle hazırlanması şarttır. Gıdalardaki protein kayıplarını ve kalori artışını azaltmak için; ızgara, fırınlama veya haşlama tercih edilebilirken, yağda kızartma ve doğrudan ateşte pişirme gibi zararlı yönteminden ise bir süre uzak durulmalıdır. Bebeğin beyin gelişimi için hassas olan balığın, Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olduğu unutulmadan haftada 2 gün tüketilmesine dikkat edilmelidir. İçerdiği yüksek posa dikkate alınarak; gebelikte gelişebilecek kabızlığı engellemek amacıyla haftada 3-4 defa kuru bakliyat tüketmek gerekebilir. Bu grubun içeriğinde bulunan demir maddesi, bebekte hemoglobin yapımını sağlayarak kansızlığı giderir. Diğer bir önemli madde çinko ise büyüme ve gelişmeyi tamamlar.

Hamilelikte beslenme için; günlük 5 porsiyonun aşılmaması önerilen meyvelerin, ara öğünlerde alınması, kan şekeri düzeyini ayarlayabilmek açısından yine mühimdir. Gebelikte söğüş veya salatalar ana öğünlerde iyi yıkanarak mutlaka alınmalıdır. Gün içindeki öğünlerin birinde pişmiş sebze yenmesi bebeğin sağlıklı beslenmesi açısından da önemlidir. Sizin de bildiği üzere; sebze ve meyvelerde bolca bulunan C vitamini doku hasarını önleyerek annedeki demir emilimini artırır ve bebeklerin bağışıklığını geliştirir. Plasentanın gelişimine yardımcı Folik asit ise, doğumsal bozuklukların gelişmesini giderir. Koyu renkli yeşil sebzeler, kuru bakliyatlar grubu ve yağlı tohumlar en kaliteli kaynaklardır.

7-8 dilim ekmeği aşmadan, 2 porsiyon kadar çorba, yine 4 yemek kaşığından fazla olmayan pilav veya makarna da ideal kilo alımını sağlayacak porsiyon oranlarıdır. Posa miktarının kalitesi açısından; ekmek olarak tam buğday ekmeği alınabilir, tahıl olarak bulgur tercih edilmesi de yine uygundur. Atıştırmalık fıstık, fındık, ceviz, badem gibi omega-3 asitleri açısından zengin yağlı tohumlar ara öğün veya kahvaltıda alınabilir. Tatlı ihtiyacını bastırmak amacıyla sütlü hafif gıdalara ağırlık verilmeli, ağır işi hamur tatlılarından uzak durulmalıdır. Hamilelikte beslenme adına kahvaltılarda tüketebileceğimiz en sağlıklı seçenek ise bal ve pekmezdir.

Hamilelikte Beslenme

Yeteri miktarda su almak, gebelikte ve hamilelikte beslenme adına bir kat daha önem kazanır. Özellikle artan kabızlığın engellenmesi, ciltteki kuruluk ve çatlakların geçmesi, idrar yolu enfeksiyonları riskinin azaltılması ve bebeklerin sağlığı için önemli olan amnion sıvısının korunmasında su aktif rol alır. Bu sebeple her gün 2,5-3 litre su alımı şarttır

Diğer sitemiz MedyaBudur için de çok vakit harcıyoruz. Buradan inceleyebilir; habercilik, editörlük hizmetleri ve optimizasyon konularında bilgiler alabilirsiniz. Takip listenize eklemeniz dileğiyle!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir