Hediye Nasıl Seçimeli?

Hediye seçimi ve doğru hediyeyi bulmak konusunda hepimiz hayatının bir anında zorluk çekmiştir eminiz. Olasılığı azaltmak adına elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım. Umarım önerilerimiz zihninizde yeni alternatifler üretebilir. Seçimlerimiz üzerinden de ilerleyebilirsiniz tabi.

Öncelikle çocuklardan başlayalım. Çocuk bu ne alsak beğenir mantığında olmamamız gerekir. Patavatsız da oldukları için paketi suratınıza da atabilirler. Dolayısıyla biraz emek harcamakta yarar var.

Erkek çocuklar; yaşlarına göre ve tabi sizin de maddi imkanlarınızla alakalı; video oyunu, takım forması, tren, top, spor ayakkabı, beysbol seti, basketbol potası, kaliteli bir oyuncak araba, renkli mouse ya da ilginç bir klavye, lego, sinema ile alakalıysa sevdiği filmin oyuncak figürü veya kostümü gibi çok çeşitli hediyeyi beğenebilir. Hediye seçimi yaparken, “Ben bunu beğendim” yerine “Aldığı zaman ne hisseder” sorusunu kendimize sorarsak daha isabetli kararlar vermiş oluruz.

Kıyafet seçimi ailede tebessüm yaratsa da emin olun alan çocuk için çok da bir şey ifade etmeyecektir. Çocuklar eğlenmeyi sever. Bu adımda aileye de sorabiliriz. Sevdiği, ilgi alanına giren konuları tabi ki onlardan iyi kimse bilemez. Kitap ise kesinlikle almayın. Direk, “Vaktim yoktu elime geçen ilk şeyi alıverdim” algısı yaratırsınız. Tabi okumayı seven genç kardeşlerimi bir önceki cümlenin dışında bırakıyorum.

İnternet’le arası iyi olan biriyseniz klavye üzerinden de arayış mümkün. Hediyeyi verirken mutlaka firma; logo, etiket, poşet gibi yan materyalleri temizleyin. Kendiniz aldınız, kendiniz paketlediniz. En güzeli budur ve lütfen emek harcadığınızı gösterin.

Bizim yaşımızda bunu beğenirdik, dolayısıyla şimdikiler de bunu sever düşüncesinde de olmamamız gerekir. Eğer elinizden marangozluk işleri geliyorsa tahta bir araba yapabilirsiniz ve emin olun yokuş aşağı kaymak muhatabınıza çok ilginç gelecektir lakin 20 sene önceki beğeniler şimdilerde bir şey ifade etmeyebilir. Aklımızda mutlaka bulunsun.

hangi hediye

İşin sağlık sıhhat yönü de var elbet. Ok, yay, boncuk atan tabancalar veya Çin malı ucuz kalitesiz hediyeler de almamalıyız. Yalnız kaldığı zaman oynayacağı ve gözümüzün arkada kalmayacağı güvenli seçimler önemlidir.

Kız çocuğu bu nasılsa Barbie sever düşüncesi kolaya kaçma olur. Benim fikrim tabi. Ha Barbie sevmiyor mudur, alamaz mıyız – tabi ki alabilirsiniz. Yaşına göre matkap da sevebilir tamirata ilgisi vardır o da bir öneri. Önemli olan ne kadar tanıyoruz, ne kadar mutlu olacak aldığı zaman. Yoksa para var girerim bir siteye alırım en kralı diyorsanız zaten hiç okumayın kardeşlerim.

Tek hediye yerine pakette yapmak mümkün. Şöyle düşünün, uzun zamandır gitmek istediği animasyon filme bir bilet artı onun oyuncak figürü ve sonrasında sevdiği yerde bir yemek, vedalaşırken de küçük bir top gibi. Böylece uzun süre akılda kalabilirsiniz.

Bu arada atlamadan şunu da ifade etmek isterim. Bazı anne babalar ayrı ve çocuklar da bu yüzden çok sıkıntı çekiyor. Hiç bir hediye anne babanın çocuğuyla geçirdiği vakit kadar değerli olamaz. Bunlar daha “bebe” ne anlar, ilerde telafi ederiz diye lütfen düşünmeyin. Siz ana babasınız binlerce lira harcayıp verdiğiniz şeyler bir sıcak gülüşünüz – sahiplenmemiz kadar değerli olamaz.. Lütfen arkadaşlar bunu ihmal etmeyelim. Alın çocuğunuzu üç beş mama erzak alıp bir pazar hayvan barınağına götürün. Bol bol fotoğraf çektirin, gitmek görmek istediği bir yer var mı diye sorun. Yetişkin gibi davranın.

Neyse kız kardeşlerimizi ihmal etmeyelim. Evet ne diyorduk kız çocukları… Yaşlarına göre dans ya da spor kursu, gitmek istediği konsere bir bilet, moda veya oyun seti, değişik kostümler, küçük bir muhabbet kuşu, sevdiği çizgi filmlerin çanta vs eşyası, makyaj seti gibi değişik başlıkları düşünebiliriz. Tabi aile ile danışarak ve işin sıhhat kısmını da atlamayarak makyaj hadisesini değerlendirmeliyiz. Önce sağlık.

Ergen kardeşlerim isyana meyilli olduğu için hiç beklemediğiniz yorumlar alabilirsiniz. O yüzden aksi tepkiler alırsanız çok fazla canınızı sıkmayın. Bu yaştaki insanlar her önüne gelenle evlenmeye meyillidir. Duygusallık kokan hediyeler özellikle kızlar arasında büyük rağbet görür. Bu yazıyı, sevgilisine ne alması gerektiğini düşünen sivilceli bir kardeşim okuyorsa hemen koşup eline bir kalem kağıt alsın ve başlasın yazmaya. Bir ayıcık bir çiçek ve şeker üçlüsü ile harikalar yaratabilirsiniz. Konser vs de olabilir tabi. Paranıza güveniyorsanız inceden bir yüzük bile alabilirsiniz.

Kız kardeşlerim ise alsın bir forma. Erkekler için her zaman revaçtadır. Futbol üzerinden hediye sevmiyorsa müziğe ilgisi vardır. Albüm, plak, pena, klasik gitar, boks eldiveni mesela… Çok da zor değil.