Herpes Virüsü Hakkında Bilgiler

Ülkemizdeki görülme oranı 2006 verilerine göre neredeyse yüzde 90’lara ulaşan Herpes, değişik zamanlarda tekrarlayan, enfeksiyonlar yaratabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Daha çok ağız, ağız içi, burun ve çevresinde izlenen veya genital bölgede görülebilen iki tipi mevcuttur. İlki; içi su dolu keseler şeklinde dudak, burun ve ağız çevresinde kendini belli ederken, kızarıklık ve iğne batması şeklinde hissedilen ikinci tipe genital bölgelerde rastlanır. Temasla bulaşan Herpes virüsü; cinsel ilişki, öpüşme, aynı havluyu kullanma şeklinde bulaşabilir.

Tam bir iyileşme mümkün olmasa da söz konusu virüsün etkisini azaltmak için yapılan bazı tedaviler vardır. HSV 2 denen ikinci tip Herpes virüsü taşıyan kişilerin diğer tehlikeli hastalıklara karşı da detaylı tetkikler yaptırması ve tıbbi takipte kalması şarttır.

Gelir ve eğitim düzeyi düşük insanlarda daha çok görüldüğü ifade edilmekte. Gebeliğin erken evrelerinde genital herpes belirlenmişse, yeni doğan bebeğe enfeksiyonu bulaştırma riski düşüktür. Herpes; cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalıktır.

Erkek eşcinsel faaliyetler yani homoluk, HIV (Aids) enfeksiyonu, siyahi veya ispanik kökenli olmak, düşük eğitim ve gelir seviyesi, ileri yaş ve cinsel partner sayısının artması enfeksiyona yakalanma riskini artırmakta. Zovirax, Asiviral gibi geçici tedavi sağlayan ilaçlar mevcuttur.

Yeterli beslenememe, yoğun stres veya adet dönemleri, aşırı A vitamini alımı, alkol tüketiminin artışı, hijyen veya beslenme bozukluğu hallerinde hastalık kendini gösterir. Herpes Virüsünün tam bir tedavisi mümkün olmadığı için virüsü kapmamaya özen göstermek gerekir. Prezervatif kullanmak, ortak eşya kullanımından ve yabancılarla temastan kaçınmak şarttır. Genital bölgede gözlenen tüm yaralar mühimdir. Burada en tehlikeli olanı, başka rahatsızlıkların herpes ihmaliyle atlanma ihtimalidir. Bu nedenle her genital bölgede görülen yara da mutlaka hekimler tarafından detaylı olarak incelenmelidir. Bağışıklığı güçlendirmek ilk gereklilikler-dendir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir