Heybeliada | Gezi ve Eğlence Rehberi

İnönü’nün bir vakitler yazları denize çivileme atladığı, en eski İstanbul eczanesini içinde barındıran, Deniz Harp Okulu ve 1776’da bölgeye yerleşen Rum Ortakods Ruhban okullarına da ev sahipliği yapan Heybeliada, hiç kuşkusuz İstanbul’un en mistik en görülmesi gereken adası. Alman Koyu olarak bilinen bölge bir vakitler İstanbul’da denize girilebilecek en güzel yerlerden biriydi.

Görmenizde yarar var. Huzur veren bir yer olmasına rağmen sağda solda sürekli görülebilecek “at pisliği” ne yazık ki yaz kış yaşanabilecek tüm adalara has bir olumsuzluk. Keza puslu sisli havalarda deniz seferleri yapılamıyor belirtelim. Bizans zamanında “Halki” olarak bilinen Heybeliada, şu sıralar adam başı kazıkçı mekanlar ile çevrilmiş durumda. Menülere göz atmakta fayda var. Halki Palas’ta kahvaltı yapabilir, Değirmen Burnunda bir iki kadehle gün batımı seyredebilir  – Prens Adaları’nın en güzelinde günü sonlandırabilirsiniz.

Bölgede 6 adet kilise de mevcuttur. Kiliselerle ilgilenmiyorum diyenlerdenseniz İsmet İnönü ve Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın müze haline getirilen evini görmenizi öneririm. Eğer pikniğe geliyorsanız kazıkçı esnafı bakkalı olan bu mekana her şeyinizi dışarıdan getirmeniz faydanıza olacaktır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir