Hindistan Hakkında Bilinmeyenler

Sinema, müzik, mutfak ve dansı ile tanıdığımız ve sevdiğimiz Hindistan Cumhuriyeti ya da herkesçe bilindik coğrafi ismiyle Hindistan, yeryüzünün en büyük yedinci alanı ve en büyük ikinci nüfusa sahip ülkesidir. Ülkenin güneyinde Hint Okyanusu, batıda Umman Denizi ve doğuda Bengal Körfezi bulunmakta. Ülkenin 7.517 kilometre uzunluğunda deniz kıyısı mevcuttur. Batıda Pakistan, kuzeydoğuda Çin, Nepal ve Bhutan ve doğuda Bangladeş ve Myanmar ile sınır bakımından komşudur. Ayrıca Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya’ya çok yakındır. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olan ve ekonomik olarak da güçlenen Hindistan, Dünya’daki en büyük on ikinci ekonomi olmasının yanı sıra en büyük dördüncü satın alma gücü paritesine sahiptir. Ülke 28 tane eyalet ve birlik bölgesinden oluşmaktadır.

  • Dünya sağlık örgütü verilerine göre Hindistan, G.Afrika Cumhuriyetinden sonra dünya üzerinde en fazla HIV pozitif taşıyıcının yaşadığı ülkedir. Pislik ve hastalıklar had safhadadır.
  • Bol ve aşırı korna, sokaklara tuvaletlerini yapan insanlar, sürekli para isteyenler, dilenciler, aşırı baharatlı yiyecekler, yemekleri elle bulamaç yaparak yiyenler, ulu orta yellenen insanlar ülkenin bir gerçeği. Yine de hayat çok ucuz. Giderseniz bol bol pazarlık yapın. Türkiye’ye döndüğünüz zaman ülkenizin imkanları için şükredeceksiniz. Asla Pegasus kullanmayın!
  • Cadı olduğu düşünülerek linç edilen insanlar, toplu tecavüz, pislik, virüsler, hastalıklar ülkenin gerçeği. Türkiye’den ayrılmadan önce ne kadar aşı varsa yaptırın.
  • Hindistan’da ev hanımlarının “yastık altı” yaptığı altında tüm yeryüzü rezervlerinin %11’ine denk gelmekte. Bu, ABD-IMF, İsviçre ve Almanların toplamından bile fazla. Air India Havayolu şirketi yalnızca kadın hostesleri hafif olmaları nedeniyle işe alarak senede 500 bin dolarlık bir yakıt parasını cebinde tutuyor. Hindistan Başbakanı’nın 2013 yılındaki maaşı ise yalnızca 2400 dolardı.
  • Hindistan’da Gulabi Çetesi isimli bir çete yalnızca kadınlardan meydana gelmekte ve ALO denilmesi durumunda şiddet uygulamış eşleri süpürgeyle dövüyor. Hindular dünyada 300 milyondan fazla tanrının varlığına inanıyor.

Nüfusu 1 milyar sınırının üstündeki iki ülkeden biri olan Hindistan, yeryüzünde öne çıkan dört dininden biri olan Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizmin doğduğu ülkedir. Ülke, nüfus artış oranı düşünüldüğünde yakın bir tarihte dünyanın en kalabalık ülkesi olacaktır. Hindistan’ın 2050 yılında 1,66 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olması bekleniyor. Ülkedeki okuryazarlık oranı kadınlarda %53,7, erkeklerde %75,3 toplam nüfusta ise 64,8’dir. Nüfusunun %70’i kırsal kesimde, 285 milyon Hindistanlı ise kentlerde yaşamaktadır. Hindistan Endonezya’nın ardından sayı olarak en kalabalık Müslüman nüfusa sahiptir. Dünyada bünyesinde en çok kişi çalıştıran şirket Hindistan Tren ve Raylı Sistemleri. Şirketin kapsamında 1.6 milyon kişi çalışmakta. Bu da ülkenin ne kadar kalabalık olduğunu anlatabilmede başarılı bir örnek!

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir