Hiperaktif Çocuk Nasıl Anlaşılır?

Kurallara uymada; bir yerde sabit durmada, odaklanmada zorluk yaşatan, aşırı konuşarak sürekli sözünüzü kesen bir çocuk kişisinin hiperaktif olduğunu söylemek mümkündür. En uygun anda yetkin bir hekime danışmak ve gerekli adımları atmak; zaman geçirmeden bir psikiyatriste danışmak 7 yaşından küçük çocukları hayata hazırlamak için oldukça önemli. Her hareketli çocuğu ise “hiperaktif” olarak değerlendirmemek gerekiyor. Aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği, dürtüsellik hiperaktivitenin 3 temel özelliği olarak öne çıkıyor.

Sık lafa girme, eşyaları kaybetme, bacak sallama, yerinde duramama, sürekli soru sorma veya dan dun konuşma bu tip çocukların dışa yansıyan belirgin davranış özellikleridir. Hekimlere göre her çocuk biraz yaramazdır diyerek durumu önemsizleştirmemek gerekiyor. Durum “erkek çocuklarda” ağırlıklı görülse de; kız çocuklarında, ergenlerde ve yetişkinlerde de bu şikayetlerin görüldüğü durumlar kayıt edilmiş. Einstein, Steve Jobs gibi popüler isimler bu tip durumlara örnek verilebilir.

Ailede yaşanabilecek çeşitli travmalar, kaygı sorunları, psikolojik gelişme sorunları gibi başka ruhsal bozukluklar bu hastalığa sebep olabiliyor. Bu kategorideki çocukların okul başarısı, ne yazık ki zihinsel kapasiteleriyle orantısız olabiliyor. Aktif cocuklar ders sırasında sıkıldığı, konsantrasyon sağlayamadığı için öğretmenleri tarafından sıklıkla uyarılıyor, kendini başarısız hissedip üzülüyor. Bu nedenle okula gitmek istemiyor. Okula gittiğinde de verilen kurallara uymakta güçlük çekiyor. Aileler arasındaki yaygın inanışın aksine, ilaçlar doktor kontrolünde, verilen doz ve aralıklarına uyularak kullanıldığında bağımlılık oluşturmadığı gibi, dikkat süresini yükseltmede oldukça başarılı oluyor.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir