Hipnoterapi Yöntemi ile Kilo Vermek

Hipnoz, bilinçaltı yapılara erişmeye çalışılan ve uzun yıllardır Dünya üzerinden tercih edilen bir tekniktir. Hipnoterapi denen durum ise hipnoz sırasında kişilere uygulanan tedavi bir nevi çeşididir denebilir. Dünyada üstünde hipnoterapi çalışmalarından sıkça psikolog veya psikiyatrisiler, diş doktorları ve kadın doğum doktorları faydalanmaktadır. Kadına özgü sağlık problemlerinde umumiyetle psikolojik derler ve sıkıntılara rastlandığı için; hipnoz ile, ilaç yahut cerrahi operasyonlara gerek kalmaksızın pek çok derin sorun kısa sürede çözüme kavuşabilmekte.

Vajinismus ve dispareunia problemlerinde psikolojik terapilere ilave olarak tercih edilen hipnoterapi yöntemi ile son yıllarda çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Hipnoterapi ile menopoz, panik şikayetlerini azaltmak veya gidermek, alerjiler ile sedef hastalığı gibi rahatsızlıklara çözümler de mümkün olabilmektedir. Kendilerine internet ortamında; astrolog, medyum, yaşam koçu ve benzeri adları veren hemen herkes, hipnoz uyguladığını, hastalıkları tedavi ettiğini söylemekte bu konuya dikkat edilmelidir. Ülkemizde ise ne yazık ki hipnoz ve hipnoterapi çalışmaları için henüz yasal bir mevzuat bulunmamaktadır.

Çocuklarda özellikle geceleri yatak ıslatmaların, tırnak yemelerin ve diş sorunlarının tedavisinde hipnoterapi uygulanabilir. Zeka seviyesi düşük; embesil, bunak ve antisosyal, saldırgan bir kişiliğe sahip olmayan herkes, 5-6 yaş altında da değilse hipnoza müsaittir. Hipnoz bir şırınga veya enjektöre benzetilirse; hipnoterapi, enjektördeki faydalı ilaçtır. Gerçek tedaviyi yapan enjektör değil ilaçtır. Enjektör ise ilacın etki altına alacağı yere ulaşmasını sağlayan bir araçtır. İngiliz Tıp Birliği 1953’te, Amerikan Tıp Birliği 1958 senesinde hipnoterapi tercihini bir psikoterapi seçimi olarak kabul etmişlerdir. Bir tedavi aracı olarak hipnoz antik çağdan bu yana kullanılmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir