Hırvatistan Hakkında Hiç Duymadıklarınız

Herkesce bilinen resmi ismiyle Hırvatistan Cumhuriyeti, (Hırvatça: Republika Hrvatska) binden fazla adasıyla 56.594 km²’lik bir yüzölçüme sahip orta Avrupa ülkesidir. Hırvatistan’ın başkenti, aynı zamanda en büyük kenti Zagreb’tir. 4,35 milyonluk nüfusu büyük oranda Katoliktir. Ülke, başkentin dışında 20 idari bölgeye ayrılmıştır. II. Dünya Savaşı yıllarınca kısa süreli faşist bir kukla devlet olarak kalan ve Hırvatistan Bağımsız Devleti adıyla idare edilen ülke savaş sonrası eski Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin kurucuları arasında yer aldı. 1991 Haziran ayında bağımsızlığını tek taraflı ilan eden; 8 Ekim 1991 tarihinde bağımsız olan Hırvatistan, bu stratejik adım sonrası 4 yıl boyunca süren bir savaş geçirdi.

IMF tarafından gelişmekte olan ülke olara, Dünya Bankası tarafından ise yüksek gelirli ekonomi olarak gruplandırılmaktadır. Ortalama yaşam, okur-yazarlık oranları, hayat standartları itibariyle iyi durumdadır.

NATO, Dünya Ticaret Örgütü, Birleşmiş Milletler, CEFTA ve Avrupa Konseyi üyesi Hırvatistan, 1 Temmuz 2013 itibariyle Avrupa Birliği üyesidir. Tarım, sanayi ve hizmet sektörü ülke ekonomisinin dinamiklerindendir. Hırvatistan gelirlerinin yaklaşık %20’sini turizm oluşturur. Dünya’da 18. popüler turistik ülke konumunda olan Hırvatistan, özellikle yaz aylarında turizm sektöründen büyük kazanç elde eder. Ilık ve yağmurlu bir karasal iklimin etkisindeki ülke; doğusunda Sırbistan, güneydoğuda Bosna-Hersek Cumhuriyeti, kuzeybatıda Slovenler, kuzeydoğuda Macarlar ve güneyde Karadağ ve Adriyatik Denizi ile çevrilidir. Ülkede 116 Mavi Bayraklı plaj mevcuttur. Ülkeye gelen turistlerin kalış süresi ortalaması 5 gündür. Evlenenlerin balayı için sıkça tercih ettiği Hırvatistan uygun iklimiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Hırvatistan

2011’deki nüfus verileri esas alındığında; 4.35 milyonluk nüfusuyla dünyadaki 125. kalabalık ülkesi konumundaki Hırvatistan’da kilometrekareye 75.9 kişi düşer ve ortalama 75.7 yıllık yaşam süresi görülür. Kadınlar az doğurur ve bu da uzun yıllardır ülkenin başlıca sorunlarından biri durumundadır.

Hırvatistan nüfus oranları:

Hırvat nüfusunun yüzde 89.6’sı Hırvattır. Geriye kalanlar; yüzde 4.5 ile Sırplar ve yüzde 5.9 ile Boşnaklardır. Hırvatistan’da ülke nüfusunun yüzde 1.5’luk oranı Müslümandır. Bu da 90 bin civarında bir rakama tekabül eder.  Aynı zamanda Hırvatistan, dünyanın en çok bira tüketen ilk 15 ülkesinden biridir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir