Hortum Nedir? | Hortum Hakkında Bilgiler

Dünyamız çevresinde sayılamayacak kadar çok hava olayı yaşanmaktadır. Hortum benzeri bu hava deveranlarından bazıları ise afet durumuna yükselebilecek hadiselerdir. Özellikle tropikal iklimlerde sıkça gözüken hortum da, saydığımız bu doğal afetlerden biridir. Farklı bir rüzgar türü olan hortum, meydana geldiğinde inanılmaz gücü sayesinde çevresine özellikle de insanlara zararı dokunur. Bildiğiniz üzere rüzgarlar yüksek basınçtan alçak basınca doğru gelişir ve oluşur. Hortum, gökyüzünün derinliklerinde oluşarak yeryüzüne doğru spiral halde uzanır.

Yine gökyüzünde oluşan su buharı; halk arasında bilinen adıyla bulutların, farklı farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kümülüs de, bunların arasında olmakla birlikte bu bulut, hortum türüyle yakından ilişkilidir. Hortum yaşandığı zaman sıklıkla bir felakete döner ve yapılara zarar verebilecek derecede sert görülür. Umumiyetle hortumlar karalar üzerinde gözlemlenir ancak bazı anlarda göl ya da deniz üzerinde de oluşabilir. Bu durumlara su hortumları denir ve bu bölgelere yakın kesimlerde de tehlike yaşatabilir. Hortum üzerine bir bilimsel araştırma ilk olarak 1917’de Alman bir meteorolog olan Alfred Wegener tarafından tez haline getirilir ve bu teori günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.

Hortum

Hortumlar, şiddet ve büyüklüklerine göre F1 ve F5 arasında dereceler alır. Şiddetli olarak değerlendirilebilecek hortumlar, çok kısa bir an içerisinde büyük şahirleri harap ederek yapılardan eser bırakmayabilir. En şiddetli hortumlar F5 kategorisindedir ve bu tip hortum tam bir doğal afet özelliği barındırır. ABD Oklahoma’da böyle bir hortum yaşanmıştır. Hortumun ölçülebilen çapı bu eyalette tam olarak 1,5 kilometreyi aşmış. Bu derece, bir hortum için inanılmaz yüksek bir rakamdır. 

Hortumları “kümülüs” adı verilen bulutlar oluşturur. Bu bulutlar karnabahara benzeyen bir şekilde kabarık bir şekilde görülür. Üst taraftaki kümülüs, kubbeleşerek altta bulunan diğer bulutlarla etkileşime girer. Bu dönüşüm neteicesinde ise, gökyüzünden karalar üzerine inen spiral bir rüzgar oluşur. Bu rüzgarın ismi ise, sizin de tahmin edebileceği üzere hortumdur. Hortumlar yeryüzü ile buluştuklarında şiddetleri çok daha artmaktadır. Öyle ki bu rüzgar yapılarının ölçülebilen hızı birkaç yüz kilometreyi dahi bulabilmekte. Hortumlar önlerine çıkan her şeyi devirir ve içine alarak gökyüzüne doğru almaya başlar. Tek katlı yapılar, hayvanlar, insan ve otomobiller, çatı-ağaç ve diğer doğal nesneler.

Hortum hiç şüphesiz korkunç bir doğa olayıdır…

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir