Hosting Nedir? | SEO için Önemi Hakkında

Bir web sitesi planlamasında ve atılacak ilk adımlarda, ‘alakalı alan adı seçimi’ konusunun önemine değinmiştik hatırlarsanız. Türkiye’deki internet kullanıcılarına hitap edecek bir yapı oluşturma fikriniz var diyelim. Yazılarınız, içerikleriniz her şey özgün olacak, kullanacağınız görsellere kadar emek verip benzersiz olmasına dikkat edeceksiniz. Röportajlar yapacaksınız, video paylaşacaksınız vs. Heyecandan yerinizde duramıyorsunuz. Her şey yerli yerinde ancak hangi hosting firmasını kullanmanız gerektiğine bir türlü karar veremiyorsunuz.

100 MB web alanı ve 5 GB shared hosting planı size akıllıca geliyorsa bilemem… Ucuz olacağı muhakkak ancak kısa bir süre sonra ‘Hosting seçiminde yapılan hatalar’ konulu makaleler okuyacağınızın garantisini verebilirim. Burada yapmanız gereken; referansları inceleyerek, hakkında iyi kötü yapılan tüm yorumları, forumlardaki detaylı incelemeleri, firma geçmişini analiz ederek bir çıkarımda bulunmanızın gerekli olduğudur.

  • Çevrim içi süresi % 99 olmalı.
  • Sunucu kalitesi iyi araştırılmalı.
  • Litespeed kullanması bir avantaj sağlar.

Bir e-posta’ya ne kadar sürede cevap verdiklerini bilmek bile çok önemlidir emin olun.

hosting seçimi ve seo

Arama motorlarından ziyade kullanıcılarımız için site yapıyoruz. Dolayısıyla sayfa geçişlerinin hızı, site hızı oldukça önemli. İçeriği kaliteli İngilizce bir site sırf TR lokasyonunda olduğu için geri planda kalmaz elbet. Nadiren yurt dışı çıkışlarda yaşanan sorunları saymazsak pek bir sıkıntı da olmaz. Önerim ping süresi 12 ms’yi geçmeyen yerli sunucuları tercih etmeniz. Farkı anlamanız için Amerika değerlerinin 250 ila 500 ms. olduğunu belirtelim.

Hosting analizine ek olarak, Google webmaster araçlarına sitenizi ekleyerek dil ve bölge seçimi yapmanızı söylemeye gerek yok sanırım.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir