Hosting Seçimi Neden Önemlidir?

Basit tanımıyla hosting, belli sürelerle kiralanmış bir depo işlevi görür. Bir alan adı alırsınız, sonrasında ilgili materyallerinizin barınacağı sorunsuz ve kapasiteli bir alan arayışına girersiniz. Takipçilerinizin veya arama motorlarının; sunucu, ya da bilinen adıyla ‘web server’ üzerinden sitenize hızlı bir şekilde ulaşması büyük önem taşır.

Verileri yüksek hızlı bilgisayarlarda güvenli bir biçimde saklayarak yayınlama işlemine ise hosting diyoruz. Burası işin Wiki tanım kısmı gibi olsa da konuya yabancı arkadaşlarımız için mevzuyu özetlemek istedim. Kaliteli bir hosting firmasıyla çalışmak ise SEO denen hadisenin temel taşı kanımca.

Üç-beş sayfalık firma sitesi, ya da basit ölçekli bir yapı için sektördeki orta karar firmalar işinizi görür. İlerlemek istiyorum, projelerim var diyen yaratıcı arkadaşlarım ise ‘Paylaşımlı Hosting” gibi pazarlama tuzaklarına kanmadan ciddi planlamalar yapmalı. Güvenlik ve Firewall konusunda durumları nasıl, server’ları nerede barınıyor, forumlarda firma hakkında nasıl yorumlar var sorularına tutarlı yanıtlar alabilmeliyiz. Bu arada takip ettiğimiz blog sahiplerine de yorumlarını sorabiliriz.

Hosting

  • Yerli lokasyon avantajdır. Sitemizde tercihimiz bu yönde oldu.
  • Litespeed kullanıp kullanmadığı sorulmalı. Ping hızı önemlidir.
  • 7/24 destek alınıp alınmadığı araştırılmalı.
  • C-Class IP ve SSL Sertifikası fiyatları incelenmeli.
  • Siteyi tek IP üzerinde tutmak yararlıdır.
  • Cache eklentisi kullanıp kullanmadığı araştırılmalı.
  • VPS, VDS, Kiralık Sunucu gibi alternatifler önemli siteler için değerlendirilmeli.

Hosting seçimi sonrası sitenizin WHOIS bilgilerinin tanımlı olması da önemlidir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir