Hugo Chavez Hakkında Hiç Duymadıklarınız

Küba’da ameliyat olan; gördüğü kanser tedavisi sonrası 18 Şubatta ülkesi Venezuela’ya dönen işçi sınıfının ve Bolivarcı Devrimin lideri ve Devlet Başkanı Hugo Chavez’in Caracas’ta öldüğü açıklandı. Beşinci Cumhuriyet Hareketinin 1997’den beri lideri konumunda olan Hugo Rafael Chavez, 1999’dan beri ülkesinin devlet başkanıydı. Oluşan akciğer enfeksiyonu nedeniyle durumu kötüleşen Chavez 58 yaşında hayatını kaybetti.

Öğretmen bir işçi sınıfı ailenin 6 çocuğundan biri olarak 28 Temmuz 1954 yılında Sabaneta’da doğan Hugo Chavez, 16 yaşında katıldığı askeri akademiden 1975 yılında mezun oldu. Asi bir öğrenci olarak tanınırdı. 76’da katıldığı orduda yarbaylık rütbesine kadar yükseldi. Mevcut politik sistemi eleştirerek 1980’lerin başında sosyalist Bolivarcı Devrimci Hareket’ini kurdu.

Hugo Chavez Biyografi

Şubat 1992’de dönemin devlet başkanına karşı giriştiği başarısız bir darbe girişimi sonrası tutuklanarak 2 yıl cezaevinde kalan Hugo Chavez, afla salıverildi. Beşinci Cumhuriyet Hareketi partisini kurdu. 1998 seçimlerini yüzde 56 ile kazandı, 1999’da görevi aldı.

2002’de kendisine karşı başarısız bir askeri darbe gerçekleştirilen Chavez, gördüğü destek ile daha da güçlenerek görevine geri döndü. Toprak reformları ve uyguladığı kamulaştırmalar ile tanındı. 2004’te ikinci kez, Aralık 2006’da yüzde 63 oyla son kez seçildi. Amerika karşıtlığını her alanda savundu. Son döneminde sosyal reformlara ağırlık verdi.

Hugo Chavez BM konuşmasında “Şeytan dün buradaydı” sözleri ile Bush’u hedef alan konuşması halen hatırlanır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir