Hülya Koçyiğit Hakkında Bilinmeyenler

12 Kasım 1947 İstanbul Yenikapı doğumlu sinema, televizyon ve dizi oyuncusu Hülya Koçyiğit, Kadıköy adliyesine başvurup, yaş büyültmeden hakim onayı ile okuluna kayıt olunur ve beş yaşındayken ilkokula başlar, sınıfta dans ederek ve şarkı söyleyerek ilk okul öğretmeninin dikkatini çeker. İstanbul’a gelen Medrano Sirkinde daha birinci sınıftayken şans eseri sahneye çıkar. 200’den fazla filmde ve 10’dan fazla dizide rol almıştır. İlkokul eğitimini daha sonra taşınacakları Ankara’da tamamlayacaktır. Bulgar göçmeni bir ailenin kızıdır.

Sanat hayatına Ankara Devlet Konservatuarı’nın bale bölümünde başlar. Lise öğrenimini Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümünde devam ettirecektir. Hollywood’un ünlü film stüdyolarından MGM Studios’un 6 senelik sözleşme teklifini reddettiği rivayet edilir.

Hülya Koçyiğit Hakkında Bilinmeyenler

Ankara Devlet Konservatuarında Tiyatro eğitimi almaya öğretmeni Muhsin Ertuğrul’un desteği ile başlar. İki kız kardeşi yanı yıllarda İstanbul Şehir Tiyatrosunda sahneye çıkmaktadır. Kardeşi Nilüfer’e film teklifi gelir ve Hülya Koçyiğit’ten önce beyazperdeye çıkar. Bir çok filmde küçük yaşına rağmen oynamıştır. Usta oyuncu dönemin Ses dergisinin yarışmasına yazdırılır. Bu yarışmada mayo giyilmesi istenecektir. Bu durumdan habersiz Hülya Koçyiğit kiralık mayo bulabilmek için annesiyle aramaya başlar ve bir başka katılımcıdan fazla mayo bulurlar. Bu isim ise Ajda Pekkan’dır. Yarışmada Ajda Pekkan ilk sırada yer alırken Hülya Koçyiğit ikinci sırada kalacaktır. 1968 senesinde futbolcu Selim Soydan ile evlenmiş Gülşah adında bir kız çocukları olmuştur.  Bez Bebek, Susuz Yaz, Kurbağalar gibi filmleri meşhurdur. 16 yaşında adım attığı sinema oyunculuğunun ilk 5 senesinde 100’e yakın yapımda oynar.

Hülya Koçyiğit

1963’te ilk sinema filmi Susuz Yaz ile sanat hayatına tam olarak başlayan Hülya Koçyiğit, Berlin Film Festivali’inde sinemamızın o güne kadar aldığı en büyük ödül olan Altın Ayı ödülünü kazanır. Oyuncu halen yerli ve yabancı film festivallerinde de en çok ödül alan bayan sanatçımızdır. “Kurbağalar” adlı sinema filmi, yabancı televizyon kurumlarına satılan ilk Türk filmidir. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçilmiştir. Bir dönem Fenerbahçe’de oynayan futbolcu Selim Soydan ile evlendi. Bu evliliğinden; daha sonraları leydilik okuluna gidecek Gülşah adında bir kızı vardır. Hülya Koçyiğit’in Neslişah ve Aslışah adlarında iki torunu da vardır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir