Hüseyin Rahmi Gürpınar Hakkında Bilinmeyenler

17 Ağustos 1864’da İstanbul’da dünyaya gelen, hayatının büyük bir kısmında Heybeliada’dan çıkmayan ünlü Türk romancısı ve gazeteci 8 Mart 1944’te aramızdan ayrılır. Denilen odur ki röportaj için adadaki evine gelen bir gazeteciyle sohbeti sırasında soğuk algınlığına yakalanır ve hakka yürür usta. Mekteb-i Mülkiye’ye girdiği senenin (1878) ikinci sınıfında iken de ciddi bir hastalık geçiren yazar sanırım hastalıklara karşı dirençsizdi. Kadınlara karşı olan ön yargılarından ve sürekli içlerinde büyüdüğünden olsa gerek, hiç evlenmediğini de belirtelim.

TBMM’de 5. ve 6. dönem Kütahya vekili de olan Gürpınar, ömrünün son otuz bir yılını geçirdiği Heybeliada’daki köşkünden yine adada bulunan Abbas Paşa Mezarlığı’na defnedildi.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Hakkında Bilinmeyenler

Hüseyin Rahmi Gürpınar Hakkında Bilinmeyenler

İkdam, Söz, Zaman, Vakit, Son Posta, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdı, mütercim olarak çalıştı. Gazeteciliğinin yanı sıra Hüseyin Rahmi; İstanbul halkının toplumsal, töresel yaşantılarını, geçimsizliklerini, batıl inançlarını, toplumunun dönem içinde geçirdiği krizleri  mizahi bir dille anlatır. Kahramanların çoğu 19. yüzyıl sonu İstanbul insanıdır. Ertem Eğilmez’in 1976 yılında çektiği Süt Kardeşler filminin konusu Hüseyin Rahmi’nin Gulyabani (1913) isimli romanından alınmıştır. Edebiyat çevrelerince 54 eserinden çoğu kusurlu bulunmasına rağmen bana göre harika bir insan ve yazardır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir