İçerik Hırsızlarını Engelleme Yöntemleri

Sitemizin görsel imaj vs dahil tüm içerikleri; tüplü monitör önünde oturan, konuşmaktan aciz bir şark krosu tarafından çalınsın diye üretilmiyor. Eminim sizinki de öyle. Bin bir emek ve araştırmayla oluşturduğunuz yazılarınızı ‘ister bot ister elle’ saniyeler içinde çalabiliyorlar. İşin teknik yönüne nasıl yaptıklarına girmeyeceğiz elbet o yapanların kansızlığı. Değinmek istediğimiz, yüzde yüz koruma sağlamasa da sitemiz için alınabilecek güvenlik tedbirlerini özetlemek. 

Yeni bir siteyi hayata geçiren arkadaşlar, ‘neden hızlı indekslenmiyorum’ başlıklı konuları; forumlara sağa sola açmaktan, yazmaktan özellikle kaçınsınlar. Özellikle bu tip konuları takip eden, nispeten hızlı sitelerin hızlı hırsızlarına yem olmak içten bile değildir. Siz uğraşır, yazar beklersiniz… Karşınızdaki hem çalar, hem ilk indekslendiği için konuyu üreten konumuna yükselir. Üstelik sizi spam site olarak şikayet bile edebilir. Unutmadan DMCA, biraz pahalı olsa da içerik hırsızlığı sıkıntılarınızı giderebilecek bir programdır. Müsait bir zamanda incelemenizi öneririm. 

İçerik Hırsızlığı nasıl fark edilir?

İçerik Hırsızlığı konusuna hakim ve hayatını bu yoldan kazanan arkadaşlara ‘mail’ yolu ile ulaşmanın dramatik bir ikaz etkisi yaratacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. ‘E-Posta’ya cevap vermiyorsa yorumları okur’ mantığı ile konuya yorum yazmak da zaman kaybından başka bir şey değildir. Dolayısıyla ‘çirkefle muhatap olma’ adımını atlayarak direk şikayet mekanizmalarını devreye sokuyoruz. Neticede hırsızlığından utanmayan adam bir de ters düz konuşacak canınızı sıkacak. Ha elimde kanıt olsun diyorsanız o başka tabi.

içerik hırsızlığı

Google’a şikayet için bu linki kullanabilirsiniz. Ya da maddi durumunuz, konumunuz ve zamanınız müsaitse hukuki bir süreç başlatabilirsiniz. Konu biraz komplike olduğu için başka bir makalede tüm kırtasiye detayları özetleyeceğim. Bu arada şunu da belirtelim. Bir üst paragrafta belirttiğim ‘küfürbaz’ arkadaş, eline mahkeme emri geçer geçmez ışık hızında öyle bir evrim geçirecek ki tahmin bile edemezsiniz. Değil internete girmek eline televizyon kumandası bile alamayacak duruma gelecek. Ailesi yedi sülalesi size ulaşıp şikayetinizi geri almanız için yalvar yakar olacak. Bir iki zibidi işte… 

Şahsın mail adresi bulunmuyorsa; hosting ve alan adı kaydına Whois sorgulaması üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu şekilde sunucu üzerinden bazı yaptırımlarda bulunmak mümkün:

  • Google ön bellek (cache) linkini göstererek.
  • Archive.org gibi kayıt sistemi kullanıyorsanız bu bilgileri paylaşarak.
  • PR, Trustrank, Alexa değerleriniz gibi verileri ileterek.
  • Gerekirse trafik detaylarınızı bildirerek.

Son olarak diğer spam ihbarı yapabileceğiniz linkleri paylaşmak isterim:

İçerik Hırsızlığı, siz şikayet etmediğiniz sürece var olacaktır.

Oturduğunuz yerden 500 TL kazanmak ister misiniz? Ysense'de bakiyeniz 25 dolara 💸 ulaştığında anında çekebiliyorsunuz! Gelen anketleri cevaplayın ve para kazanmaya başlayın! 9og.org olarak şimdiye kadar 279.9 dolar 💸 kazandık! → Abonelik için linke tıklamanız yeterli! ←

6 Yorum Yapıldı
  1. 30 Temmuz 2013
  2. 31 Temmuz 2013
    • 05 Ağustos 2013
  3. 11 Nisan 2014
  4. 08 Mayıs 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.