İkinci Dünya Savaşı Hakkında Bilgiler

İkinci Dünya Savaşı; 1939’dan 1945 yılına kadar süren çok uluslu bir askeri yıkımdır. Birleşik Krallık, Sovyetler Birliği, ABD ve Fransa Müttefik Güçler olarak, Almanya, İtalya ve Japonya; Mihver Devletler olarak bu savaşa 100 milyondan fazla askeri personel ile dahil olmuştur. Dünya tarihindeki en büyük savaştır. Nükleer silahların kullanıldığı tek savaştır. ahudi Soykırımı gibi kitlesel sivil katliamların gerçekleştirildiği II. Dünya Savaşı, gelmiş geçmiş en kanlı savaştır. Savaş boyunca 40-50 milyon insan hayatını kaybetmiştir.

Almanya’nın Polonya’yı işgal ettiği 1 Eylül 1939 savaşın başladığı tarih olarak kabul görür. Polonya’nın işgali sonrası; Fransa ve Britanya İmparatorluğu ve İngiliz Milletler Topluluğu’na dâhil çoğu ülke Avrupa’da büyük bir imparatorluk kurma hayalindeki Almanya’ya savaş ilan etti. Almanlar o kadar açgözlüdür ki Sovyetler Birliği ile Saldırmazlık Antlaşması imzalamasına rağmen Stalin ve kuvvetlerine saldırır. Afrika cephesi ile birlikte yürütmeye çalıştığı Doğ Cephesi Almanların sonunu hazırlayacaktır.

1941 Haziran’ında Avrupalı Mihver Devletler, Sovyetler’i işgale başlar. Tarihteki bilinen en büyük kara savaşı cephesini başlatan bu işgal sonrası Mihver Kuvvetler askeri gücünün önemli bir bölümü bu savaş için ayırdı. 1941 Aralık ayında, 1937’den beri bölgede Çin’le savaşan ve Asya’ya hakim olmaya çalışan Japonya Kuvvetleri, Amerika Birleşik Devletleri’ne ve Pasifik Okyanusu’ndaki Avrupalı devletlerin topraklarına saldırdı ve kısa sürede bölgenin büyük bir bölümüne hakim oldu.

Second World War

Japonya’nın Pasifik üstünlüğünü kaybedip bir dizi yenilgi alması ve Avrupalı Mihver ordularının Kuzey Afrika ve Stalingrad’daki kayıpları sonrası; Almanya’nın ilerleyişi 1942’de senesinde durduruldu. 1943’te Doğu Avrupa’daki Alman yenilgileri, İtalya’nın Müttefik Kuvvetleri’nce işgal edilmesi ve Pasifik’teki Amerikan zaferleriyle birlikte Mihver Devletler savaştaki kontrolü kaybetti ve tüm cephelerde geri çekilmek zorunda kaldı. 1944’de Batılı İttifak Kuvvetleri Fransa’yı işgal etti, Sovyetler Birliği kaybettiği bölgeleri geri alıp Almanya’yı ve müttefiklerini işgal etti.

Sovyetler ve Polonya birliklerinin Berlin’i işgali sonrası Almanya 8 Mayıs 1945’te koşulsuz teslim oldu ve Avrupa’da savaş sona erdi. Aynı tarihlerde Japon orduları Birleşik Devletler tarafından yenilgiye uğratıldı, Japon Adaları işgal edildi. Asya cephesinde savaş, 15 Ağustos 1945 tarihinde Japonya’nın teslim olmayı kabul etmesiyle sona erdi.

Tarihin bu en kanlı savaşı, 1945 senesinde Müttefik Birliklerin Almanya ve Japonya’ya karşı kesin bir zaferiyle sonuçlandı. İkinci Dünya Savaşı politik düzeni ve sosyal yapıyı derinden etkiledi. Sonraki yıllarda yaşanabilecek çatışmaların önüne geçmek ve uluslararası dayanışmayı sağlamak için Birleşmiş Milletler (BM) kuruldu. Savaş sonrasında Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği gibi süper güçler olarak ortaya çıktı. Bu güçlenme durumu sonrası mevcut devletler arasında 46 yıl boyunca sürecek olan bir Soğuk Savaş dönemini başlattı.

Hitler

Bu dönemde Avrupalı büyük güçlerin etkisi azalmaya başladı ve Asya ve Afrika’daki sömürgeler bağımsızlıklarını kazanmaya başladı. 

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir