İlber Ortaylı Hakkında Bilinmeyenler

1947’de Avusturya’da dünyaya gelen ünlü Tarih profesörü İlber Ortaylı, esasen Kırım tatarı bir ailenin çocuğudur. 2 yaşındayken ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etti. İlk ve orta eğitimini Avusturya lisesinde tamamladı. 1965’te Ankara Atatürk Lisesinden mezun olduktan sonra 1969’ta da Ankara Üniversitesi Tarih Bölümünü tamamlayacaktır. Yüksek lisansını ABD’de Prof. Dr. Halil İnalcık ile birlikte yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler’de “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” adlı bitirme tezi ile 1974’de doktor, “Osmanlı’daki Alman Nüfuzu” adlı çalışmasıyla 1979’da doçent oldu.

1982 senesinde, o yılların hükumetinin akademik politikalarına tepki göstererek vazifesinden affını istedi. Çeşitli yabancı okullarda misafir öğretim üyeliği yaparak seminer ve konferanslar düzenledi. 1989’da ülkesine yeniden dönerek profesör unvanı aldı ve 1989-2002 arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler’de İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. 2005’te Topkapı Sarayı Müzesi başkanı olarak 7 sene bu görevde kalan İlber Ortaylı, 2012’de yaş haddinden dolayı emekli oldu.

İlber Ortaylı

İlber Ortaylı Hakkında Bilinmeyenler

Şimdiye kadar 36 kaynak eser kaleme alan İlber Ortaylı; ileri seviyede Fransızca, Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça; orta seviyede Boşnakça, Kırım Tatarcası, Arapça, Romence, Slovakça, Sırpça, Hırvatça, Farsça, Latince, İbranice, Antik Yunanca, ve Yunanca bilmekte. 1981’de Mersin eski Senatörü Dr. Talip Özdolay’ın kızı Ayşe Özdolay ile evlendi ve bu birliktelikten Tuna isminde bir kızı oldu. 1999’da eşinden boşandı. Bilgisayar ve internet kullanmayı pek sevmeyen Ortaylı’nın sosyal medya sitelerinde adına düzenlenmiş hesapların hiçbiri kendisinin kontrolünde değildir. Minyatür otomobillerden oluşan büyük bir koleksiyona sahiptir. İlber Ortaylı bir röportajında, 30 bin civarında kitabı olduğunu ve bunların 5 binini G.Saray Üniversitesi’ne bağışladığını ifade eder.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir