İncirlik Üssü ve Yakılan Kuranı Kerim

İncirlik üssü gerçekleri incelenecek, İncirlik üssü neden kapatılmıyor sorusuna cevap arayacağız!

Malumunuz; Adana İncirlik Üssü Amerika’nın bölgedeki en önemli ve büyük strateji noktası bir nevi savaş konsolosluğu. Bu İncirlik belasını – onayını bizim başımıza dönemin başbakanlarından Adnan Menderes ve hükumeti getirmiştir hatırlayalım. Zamanında Trabzon’da da bir Amerikan üssü kurulmuş tabi Adana’nın da temelleri atılmış. Konuya geçmeden önce biraz teknik bilgi paylaşalım isterseniz… 

İncirlik Üssü Hakkında Bilgiler

Giriş ve çıkışların tamamen Türk Silahlı Kuvvetlerinin elinde bulunduğu (!) İncirlik’in kime aslında ait olduğu tartışmalarına açıklık getirmekte yarar var. İncirlik bir Türk Hava Üssü. Tanker Üs Komutanlığı olarak da bilinen bölge anlaşmalarla Amerikalıların kullanımına tahsis edilmiş. 1960’lardan beri ise onlarca; Atomic Scientist dergisinin zamanındaki haberine göre ise 90 adet atom bombası bu alanda bulunuyor. Bir kısmının da Türkiye’ye hibe edildiği yönünde dedikodular var ancak askeri okullarımızda Ulusalcı & Nato’cu fişlemesi yapabilecek kadar kurumların içine girmiş; terfileri bile kendi kontrolünde yaptıran Amerika (Bkz Memur Necdet) elbet icazeti kendisinden bekleyecek.

Türkiye’nin en eski üssü olarak kayıtlara geçen İncirlik Üssü, 1954’te ülkemizden bulunan ecnebi yardım personeline Nato kuvvetler statüsü antlaşmasının tatbik edileceğine dair anlaşma adı altında askeri tesisler kapsamında kurulur. Şimdilerde bizim bildiğimiz 5 bin personeli vardır. Yönetim ve denetim hakkı güya TSK’dadır. Türk topraklarında olmasına rağmen bağlı subaylarımız izin almadan; “kelepçelenen binbaşı olayı ile de hatırlayabileceğimiz” alandan içeriye bile giremezler.

Lojistik kargo merkezi hafifliğiyle ambalajlar Coni burayı lakin Julia Roberts, George Clooney, Brad Pitt gibi şımarıkların bile “Askerlerimiz eğlensin..” denilerek çerez niyetine ortalığa atıldığı önemde bir mekan CIA tarafından!  O Amerikan filmlerinde gördüğünüz tek katlı evler, kulakta ipod ortalıkta koşuşan zenciler, bikinili havuz başı partileri vs bizzat küçük Amerika İncirlik Üssü

İncirlik USA

Amerika’nın sadece tek yıldaki İncirlik tasarrufu 160 milyon dolar. Bu rakam 2007’ye ait. Bölgedeki ana ikmal noktası olması hasebiyle esasen parayla ölçülemeyecek öneme sahip bir alandır. Adana’ya 10 Akdeniz’e ise 56 kilometre uzaklıkta bulunur. Rakımı 73 metredir. Pist yönü 05/23 olup, 3.048 metre uzunluğunda beton piste sahiptir. Uluslararası Sivil Havacılık teşkilatı ICAO kodu LTAG‘dır. 39. Hava Üssü Kanat Komutanlığı resmi adıyla tanınır. (39’th Air Base Wing) Bölge ve çevredeki Türk (!) esnaf tamamen Amerikalılaşmıştır. Tabelalar, evler, zengin koca arayan varoş karılar ve kapağı Amerika’ya atmak isteyen yalakalarıyla bir nevi küçük Teksas’tır.

Wikileaks iddialarına göre 2002 – 06 yılları arasında Amerikan işkence uçakları bölgeyi 24 kez kullanmıştır.

Bölgedeki Amerikan karşıtı 3 farklı protesto eyleminde başı çeken, hakkında davalar açılan Maşuk Tarhan adlı Adanalı bir Müslüman ise 5 Mart 2013’te geçirdiği şüpheli bir trafik kazası sonrası hayatını kaybeder. Eşiyle bulunduğu araca bir iş kamyonu çarpar, tahmin edebileceğiniz üzere olayın üzeri kapatılır.

Kayıtlara geçen diğer İncirlik Üssü olayları:

  • 1 Nisan 2006’da 19 ve 20’li yaşlardaki iki Türk genci ABD’li kız arkadaşlarını İncirlik Hava Üssü’ne götürürken ABD’li astsubay 24 yaşındaki George Lopez tarafından yumruklanarak dövülür. Türk gençler şikayetten vazgeçer, Lopez’e 10 ay hapis cezası verilip ertelenir.
  • Amerikalı çavuş 20 yaşındaki Christopher Anthony Shumaker’in kullandığı otomobil, iki kişiyi taşıyan motosiklete çarptı. Hamile kadınla eşi ölür. Er Shumaker’i cezaevine girmekten ABD askeri yetkililerinin mahkemeye verdiği taahhütname kurtardı. Shumaker ülkesine tayin edilir. Türkler öldüğüyle kalır.
  • Üste öğretmen olarak bulunan Jonathan Smith’in Cemalpaşa Mahallesi’nde kiraladığı dairede Çağ Üniversitesi öğrencisi İlker Altuğ’un cesedi, boğazı kesilmiş halde bulunur.
  • Üste görevli ABD’li astsubaylar Donald Graves ve Zachary; “Türk halkını sinkaf edeyim, sendikanızı da sinkaf ederim” şeklinde hakarette bulunarak Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Mustafa Acet’in astığı grev kararı duyurusunu yırtar.
  • Ankara Yenişehir’de oturan Mr. Morris adındaki Amerikalı uzman, kapısının önündeki motosikletinin çamurluğuna dokunan 11 yaşındaki Turhan adındaki çocuğu evinin penceresinden av tüfeği ile vurur. Yaralı çocuk hastaneye kaldırılır. Götveren Morris görevi başında olduğunu söylediğinden polisler dokunamaz. Amerikalı ceza bile almaz.
  • 7.11.1959 tarihi itibariyle Türkiye içerisinde serbestçe çalışan dört Amerikan mahkemesi vardı. Amerikalılar Türkiye’de 300’den fazla suç işlemişlerdi.
  • 11.05.1964 – Türk bayrağını yırtan Amerikalı Wilburd Martin “Bütün Türkler …. Çocuğudur.” diyerek hakaret eder.
  • 6.08.1966’da Diyarbakır’a 20 kilometre uzaktaki Pirinçlik hava alanında korumakla görevli Türk birliğinin başındaki subaya Amerikalı subay silah çeker. Birliğin başındaki Türk teğmenin adı Yılmaz Baysan’dır. Amerikalılar teğmeni silah zoruyla hapsederler. Türk birliğindeki diğer askerler silahlarını alarak komutanlarını kurtarır.
  • Amerikalı SW, Topkapı Sarayı Bağdat Köşkünden sedef kakmalı takımları çalarken yakalanır. 1961’de gerçekleşen bu olayda SW ifadesinde; ülkemizi çok sevdiğini amacının hırsızlık değil Türkiye’den anı götürmek olduğunu söyler.

Belirtelim. Yukarıdaki maddelere inanın onlarca madde daha ekleyebilirdim. Araçla ezerek öldürmeler, kadınların kapısına dayanmalar, kiraladığı evini randevu evine çevirme, uyuşturucu kaçakçılığı, küçük kızlara tecavüz – milletin gözü önünde grup seks partileri gibi bir ton olayı artık midem bulandığı için yazamadım.

Gelelim Kuran İncirlik Üssü ve Kuran yakma olayına:

Yukarıdaki maddeleri okuyun da gaza gelin diye listelemedim. Bizzat ayan beyan bu milletin başına gelmiş ve kayda alınmış hadiseler. NATO görevleri nedeniyle Türkiye’de bulunan Amerikalılar, sadece 1950-1970 yılları arasında Türk bayrağına ve Atatürk’e hakaret başta olmak üzere ırza geçmek, kaçakçılık, adam öldürmek, esrar satmak gibi sayısız suç işlemiş, ancak bu suçların hiç birisinden ceza almamışlardır. İkili antlaşmalar gereğince, Amerikalılar görev başındayken Türk polisi onlara müdahale edemiyor.

Bu son madde ise Amerikalıların cesaretini arttırır; güpegündüz adam vurdular, sokakta insanlara saldırdılar, bayrağımıza ve Atatürk’e hakaret ettiler. Öte yandan, Amerikan asker ve uzmanlarının işledikleri suçların basın organlarında yayınlanmasına da yasak getirilir. Ha şimdi Atatürk’e hakaret et sorun değil (!) O zamanlarda ise durum daha içler acısıydı.

1861-65 iç savaşından kalma boktan ve işe yaramaz Amerikan 600 bin Martini ve 114 bin Spingfield tüfeğini Sultan Abdülaziz 1896’da satın alır. İşte bu kısmı iyi okunmalı. Bu ilk giren kazıktır. Aylar yıllar geçer 1 Nisan 1946 günü Missouri zırhlısı Cebelitarık Boğazı’ndan Akdeniz’e girer… Washington’da ölen Türkiye Büyükelçisi Münir Ertegün’ün cenazesini getirmektedir ama cenaze menaze hikaye tabi asıl niyet üs vesaire..

PTT Missouri için hatıra pulu bastırır, adına sigaralar çıkarılır; Karaköy’den Beşiktaş’a kadar bütün evler tekmili birden aynı renge boyanır, Taksim’de ampullerden kocaman ve ışıl ışıl yanan bir Missouri maketi yapılır rezillik yalakalık diz boyu anlayacağınız… Camilerin minarelerine bile İngilizce “Well Come Missouri” yazan mahyalar asılır. Türkiye’deki bütün genelevler taranarak en güzel kadınlar İstanbul genelevine taşınır doktorlar kadınları kontrol eder sonrasında temiz pak giydirilirler e ne de olsa taksiciler dolmuşcular bile “para almayacağız” diye gazetecilere açıklama yapmış – kerhaneler mi temizlenmesin… Missouri zırhlısı gidene kadar Türk erkekleri içeri bile alınmazlar.

Öyle saça böyle tarak…

İşte yukarıdaki madde madde saydığım tüm rezilliklerin bir bakıma sebebi “sınır koyamayaşımızdan mıdır nedir” esasen toplum ve devlet kademesi olarak yekten biziz. Katlana katlana artan adli olaylar; özel kuvvetlerdeki askerlerimizin başına Süleymaniye’de çuval geçirilmesine kadar geldi dayandı. Bayrak -Kuran yırtma olayları, helikopterlerinin Kuzey Irak’ta teröristlere attığı yardım malzemeleri gibi bir çok kahpeliğin sebebi bizim nerede durup nerede konuşacağımızı bilmememizden kaynaklanıyor.

“Merhaba Çukurova” isimli yerel gazetenin haberine göre, sarhoş bir halde üsten çıkan askerler, 2013 yeni yıl eğlenceleri sonrası camiye girdiler, ortalığı talan ettikten sonra, orada bulunan Kuran’ı Kerimleri yırtıp, yaktılar. İşte Genelkurmay ve yandaş basın tarafından “yalan haber” denilerek kapatılan olaya açıklaması:

TSK açıklaması: “Kimliği belirlenemeyen şahıslar tarafından 10′uncu Tanker Üs Komutanlığı (İncirlik) mescidinin bazı camlarının kırıldığı ve ufak çapta bir hasar meydana geldiği ilgili Birlik Komutanlığınca tespit edilmiş; aksaklıklar aynı gün giderilerek mescit ibadete açılmıştır.”

Sinem Karadaş: “Vatandaşlar öyle bir noktaya taşındı ki, dinine küfredene, kutsal kitabını yakana hoşgörü ile yaklaşmak modernliğin, 21. yüzyılın gereği gibi gösteriliyor. Bugün ayetle yasaklanmasına rağmen, bir Müslüman kadının Hristiyan erkekle evlenmesine kimse haramdır demiyorsa, sokakta İncil dağıtanların elindekileri gençlerimiz rahatça alabiliyorsa burada sıkıntı vardır.”

İncirlik Üssü Ne Zaman Kuruldu? İncirlik Hakkında Özet Bilgi:

Adana şehir merkezine 13 km mesafede bulunan; inşasına NATO üyeliğinden bir yıl önce 1951’te başlanan İncirlik Hava Üssü 1954 senesinde açıldı. İlk etapta ABD Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının bakımı için kurulan üs 1980’lerde genişletildi. Şimdilerde 3 bine yakın ABD askeri ve ailesinin yanı sıra NATO askerleri de istihdam ediliyor. Subay konutları, eğitim alanları, komuta merkezleri, ABD’li zincir restoranlar, ABD mallarının satıldığı süpermarketler, beysbol ve basketbol sahaları İncirlik Üssü içinde yer alıyor. NATO savunma planlarını desteklemek amacıyla kurulan üs, Türkiye’nin malı olsa da girişler izne tabi.  

1958 Lübnan krizinden başlarsak; Körfez Savaşı, Afganistan ve Irak işgalleri, Suriye Operasyonları ve PKK’ya silah desteği ile gündeme gelen İncirlik Üssü yeraltı depolama tesislerinde yaklaşık 100 adet B-61 hidrojen bombasının tutulduğu iddia ediliyor.

ABD, 1970’lerin ortasında, Türkiye’ye Kıbrıs Barış Harekatı dolayısıyla silah ambargosu uygulamaya karar verdiğinde buna İncirlik’i kapatarak yanıt verdik. ABD Kongresi’nin Türkiye’ye uyguladığı ambargoyu Eylül 1978’te kaldırması ve askeri yardımlara devam etmesi üzerine İncirlik normal faaliyetlerine yeniden döndü. Körfez Savaşı sırasında, Saddam Hüseyin’in Scud füzelerine karşı Patriot hava savunma sistemi İncirlik üssüne kuruldu. İlk yıllarındaki adıyla Adana Hava Üssü, meteorolojik hava balonlarının takibi ve Sovyetler’i takip için 51. Bölge’de geliştirilen U-2 casus uçakları tarafından kullanılmıştır. Mayıs 1960’ta bir casus U-2’nin Sovyetler Birliği tarafından füzeyle düşürülmesinin sonrasında bu operasyonlara son verildi.

İncirlik Üssü ve Yakılan Kuranı Kerim başlıklı bu yazımızda sizlere; incirlik üssü gerçekleri, incirlik üssü nedir, incirlik üssü kullanım süresi, incirlik üssü kapatıldı, incirlik üssü neden kapatılmıyor, incirlik üssü ne zaman kapatıldı, incirlik üssü ekşi ve incirlik üssü kapatılırsa ne olur arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.