Boğaz’daki Tanker Faciası → Indepentenda Hakkında Detaylı Bilgiler ←

5 Kasım 1979′da saatler 05.20′yi gösterdiği sırada ham petrol yüklü Rumen tankeri Independenta ile Yunan Evriali kosteri çarpışarak infilak eder. Trajedinin ilk kurbanları 51 gemici olsa da bilanço daha sonra ortaya çıkacaktır… Moda’ya kadar evlerin çoğunun camları kırılır ve tanker parçalarından bir kısmı Kadıköy Rıhtımına kadar savrulur… O günleri hatırlayanlar patlamanın Bağcılar’dan bile duyulduğunu nakleder.

Indepentenda Kazası

Haydarpaşa Garı – Tabi Galataport için kurban edilmeden önce tarihi bir mekandı – patlamadan nasibini fazlasıyla alır… Tarihi vitrayları tuzla buz olur… Restorasyonunun tamamlanması 1983 yılını bulacaktır. Topkapı Sarayının bile camları kırıldığı için ziyaretçilere bir süre kapalı kaldı.

Patlama öylesine şiddetlidir ki gemi iki ay boyunca kara dumanlar çıkararak yanar. Bu işten en kazançlı çıkanlar ise camcılar olur. Geminin 54 kişilik mürettebatından sadece üçünün kurtarılabildiğini belirtelim.

Sunay Akın’ın Önce Çocuklar Ve Kadınlar kitabından bir alıntı ile konuyu pekiştirelim:

Facianın olduğu sabah şair Özdemir Asaf eve çok sarhoş döner ve evdekileri uyandırmamak için ayakkabılarını çıkartıp pencereden hırsız gibi girmeyi dener, tam adımını içeri attığı anda korkunç patlama duyulur ve Asaf yere yuvarlanır. Başına toplaşan ev ahalisine “Bu kadar gürültü yapacağımı bilseydim…” der…

Görüntüsü var mı – izleyelim diyenler, Kemal Sunal’ın “Korkusuz Korkak” filmine bir göz atabilir…