Instagram için En İyi Fotoğrafı Çeken Telefon

Instagram için Windows tabanlı Nokia Lumia 920 kesinlikle favorim ancak uygulama dükkanına gelmesi için bir süre daha beklemelisiniz. Sanırım bir ay içinde ulaşmış olacak. Eğer yurtdışına gidip gelen bir tanıdığınız varsa 920 TL civarında Amazon’da bulmak mümkün. TR fiyatı ise paralel ithalatlarda 1300 liradan başlıyor. Paralel ithalat, “Garantisi biziz abi” olduğu için pek tavsiye etmiyorum. iPhone’daki 640×1136’nın aksine Nokia’nın bu modelinde 768×1280’lik bir çözünürlük oranı mevcut. Ekran iPhone’dan daha büyük, bataryası 400 saate kadar dayanabiliyor ve piksel yoğunluğu olarak 332 PPI ile yine iPhone’u geride bırakıyor.


iPhone 5’in de öne çıktığı noktalar var elbet. 64 GB kapasite ile Lumia’yı ikiye katlıyor. IPS LED ile daha iyi ekrana sahip olduğu söylense de Lumia’nın parlaklığını daha bir seviyorum. Cihaz Lumia’dan daha ince ve hafif. İkisinin de ortak dezavantajı flash desteklememeleri ve microSD ile genişletme imkanı sunmaması. Şu sıralar pek bir popüler olan bulut teknolojilerini deneyebilirsiniz.

Bakınız bu normal ışık koşulları altında Lumia ile çekilen bir fotoğraf:

Bu da iPhone 5 ile çekilen bir kare:

Fark karanlık çekimlerde daha bir net ortaya çıkıyor: İşte Lumia’nın karanlık ortam performansı:

iPhone 5 ise karanlıkta pek başarılı olamamış gibi gözüküyor:

Galaxy instagram sevdalıları ise S4 ile 13 MB’lik bir kameraya kavuşacak. Bu oran iPhone 5’te ve Lumia’da 8 MB. Galaxy S4’ün işlemcisi iPhone’dan ve Lumia’dan yine daha iyi. İşlemci çekirdeği S4’te 4 çekirdek iken rakiplerinde 2’de kalıyor. 1080 x 1920 çözünürlükle ekranda da açık ara önde. Büyük ekran sevenler için yine bir tercih zira 4.99″ epey fark yaratacak gibi duruyor. Super AMOLED parlak ekran fotoğraf çekenler için motivasyon yaratacak bir ayrıntı zira bu ekran Lumia ve iPhone 5’te yine bulunmuyor. iPhone 5’in S4’e göre tek avantajı ince küçük ve daha hafif olması. Lumia 920’de ise S4’e yaklaşan bir avantaj bulamadık.

Su geçirmez anafikri üzerinden hareket eden SONY XPERIA Z’da çizilmeye dayanıklı Dragontrail Glass mevcut ve bu sayede S4’ün önüne geçiyor. Tabi Instagram kullanıcıları su geçirmez özelliğini de sevebilir. Denizde, yağmurlu ortamlarda sorunsuz çekim yapabileceksiniz. Ancak Xperia Z için iyi yorumlar almadığım için biraz gözümden düştü diyebilirim. 4 çekirdekli işlemci ve 13 MB ile yine yine S4’e yaklaşmaya çalışmış Xparia Z.

Instagram sevenlere cihaz tercihini bu gibi önceliklere göre belirlemesini öneririm.

 

2 Comments
  1. 12 Nisan 2014
  2. 22 Nisan 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir