Internal Server Error Hatası | Kesin Çözüm

Internal Server Error Hatası hakkında; orta karar webmaster’lar nispeten bilgi sahibi olsa da, basit blog sahibi yazarlar durum hakkında çoğu zaman sıkıntı yaşıyor, motivasyon kaybı yaşanıyor. Durum ziyaretçi akışını da etkiliyor. Neticede; içeriği ziyaret etmek için URL’e tıklayan kişi, ekranın üstünde kocaman “Internal Server 500” uyarısını – boş sayfayı görürse takdir edersiniz ki bir daha gelmez. Server üzerinden çıkan hata sonucu sitemizin faaliyet göstermemesi olarak durumu özetlemek mümkündür. Peki bu server hatasına neler sebep oluyor gelin dikkatlice inceleyelim:

R10.net gibi bilinen büyük webmaster forumlarında bu dosyanın orijinal ve sade halini bulabilirsiniz. Sitenizde yer alan .htaccess dosyasının adını değiştirin ve tekrar bağlanmaya çalışın. Eğer sisteme giriş yapabildiyseniz sorun muhtemelen .htaccess dosyasının içerisinde yer alan kodlardadır. Bu şekilde anlayabilirsiniz. Orjinal htaccess dosyası ile mevcut dosyanız değiştirerek bir süre sayfalarınızı görüntülemeyi deneyin. 

Bozulmuş .htaccess dosyası, PHP hafıza sınırı sorunları, problemli eklenti(ler) veya bozulmuş WordPress dosyaları bu hataya sebep olabilir. Dosyaları FTP üzerinden “yeniden adlandırarak” siteye girmeyi deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin! Aynı şekilde WP kullanıyorsanız; eklentiler klasörünü “Plugins_eski” şeklinde adlandırarak işlemi farklı bir şekilde tekrarlayabilirsiniz. Dosyalarınızda bir bozulma olabileceğini de düşünerek “wp-admin” ve “wp-includes” klasörlerini yenileriyle değiştirin. Bu hata genellikle sorunlu bir .htaccess dosyası veya düşük PHP hafıza sınırı yüzünden ortaya çıkar.

FTP bilgileri ile sitenize bağlanın. Dosya ve klasörlerin CHMOD izinlerini üşenmeden tek tek kontrol edin. Klasörlerin CHMOD izinleri 755, dosyaların ise 644 olmalıdır. FTP hesabınızda yer alan tüm dosya ve klasörleri inceleyin ve hepsini tek tek düzeltin. Güvenliği yüksek sunucularda; configuration.php dosyasının CHMOD ayarının 777 olması ile bu hatanın oluştuğu belirtilir.

Internal Server Error Çözümü

Dışarıdan veri çeken modül varsa hata oluşabilir. WordPress günlerinizin ilk heyecanıyla önünüze gelen eklentiyi modülü yüklemeyin. Mümkün olduğu kadar sade tema ve gerekli sayıda eklenti kullanın: Yönetici sayfanıza bağlanmaya çalışın. Eğer yönetici paneline girebiliyorsanız hata büyük ihtimal burayla alakalıdır. Yönetim panelinden sitenizin anasayfasında yer alan ve dışarıdan veri çeken modülleri kaldırın. Bu modüller genelde döviz ve hava durumu modülleridir.

  • Hatanın en yaygın iki nedeni, bozuk bir .htaccess dosyası veya sunucunun PHP bellek limitini aşmasıdır.
  • Eklenti yükledikten veya sitenizde bir değişiklik yaptıktan sonra, .htaccess dosyası, bozulmuş olabilir.
  • Çözümü basittir. Tek ihtiyacınız olan .htaccess dosyasını tekrar oluşturmak.

PHP bellek limiti sorunları, kötü kodlanmış bir eklenti yada sitenizin zaman içerisinde büyümesi ve çok fazla eklenti kullanılması ile ortaya çıkar. Hataya neyin neden olduğunu bulmakta güçlük çekiyorsanız, WordPressin içinde gelen debuging özelliğini kullanabilirsiniz. Sitenizin wp-config.php dosyasına bir parça kod ekleyerek hata ayıklama modunu aktifleştirin. Bulunan hatalar klasör dizininizdeki bir dosyaya kaydedilir.

  • Hosting hizmet sağlayıcınızı limitlerinizi arttırması konusunda talep etmelisiniz.
  • Hatalı eklentileri tespit etmek için, eklentileri devre dışı bırakmak yardımcı olabilir.
  • Dosya ve klasörlerin doğru yetkilere sahip olduğunu kontrol etmek, (Kullanıcı İzin Hakları)
  • Yeni wp-content ve wp-includes klasörlerini sitenize yüklemek işe yarayabilir.
  • Klasör ve dosya izinleri 755 veya 644 olmalı. Bunların dışındakiler 500 internal server hatasına neden olabilir.
  • Son olarak, sitenizin büyüme durumuna göre hosting paketinizi yükselttiğinizden emin olun.

Tüm bu önerileri denemiş fakat halen Internal Server Error Hatası alıyor iseniz sorun sunucu kaynaklı olabilir.

Çok bilinmeyen bir script yani tema kullanıyoranız sorun temanız ile de alakalı olabilir. Blog işine yeni girenlerdenseniz iş ahlaklı olan ciddi bir hosting firması ve gayet sade bir tema kullanın. Orijinal kodları tekrar yükleyerek sisteme girmeyi deneyin. Çok fazla kaynak tüketen bir script ile bu hata sıkça gelir. Şunu da atlamadan belirtelim; çoğu sunucuda 64Mlık bir memory_limit mevcuttur. Yani sisteminiz hafızada veri tutmak istediğinde boyutu 64MB olabilir. Üzerindeki verileri tutmaz, daha çok veri tutmaya çalışırsa sayfaya internal server hatasını – internal server error  döndürür.

Bu sorun yaşadığında Error log dosyasına FTP üzerinden bakarak nedeni öğrenmek mümkündür. Kullandığınız eklentileri kaldırarak tekrar yüklemeyi deneyin. Htaccess dosyasınız yok ise ve böyle bir hata alıyorsanız gün içerisinde oluşmuş olan bir güncelleme ya da klasörlerde değişen izin sorunu olabilir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir