İntihar Eden Cennete Girebilir mi?

“Geçmiş kavimlere mensup bir adamın bir yarası vardı. Adam ızdırabına dayanamayıp bileklerini bıçakla kesmiş ve kan kaybından ölmüştü, bunun üzerine Allah (CC); ‘Kulum bana gelmekte acele etti ama ben ona cenneti haram kıldım.’ buyurdu.” (Buhari, Enbiya 50).

Hayber savaşı esnasında büyük faydalar gösteren Kuzman adındaki birisinin, sonunda cehenneme gideceği Hz. Peygamber (SAV) tarafından önceden bildirilmişti. Bunun üzerine Ashab-ı kiramdan Huzâî Eksüm, Kuzman’ı savaş esnasında Kuzman’ı izlemiş ve O’nun, aldığı yaralara ve acılara sabredemeyip, kılıcı üzerine yaslanarak intihar ettiğini görmüştür (Buhârî, Kader, 5; Müslim, Iman, 179). Kuzman’ın ölüm şekli Allah Resul’u (SAV)’e iletilince şöyle buyurmuştur:

“İnsanlar arasında öyle kimseler vardır ki, dış görünüşe göre, cennet ehline yaraşır hayırlı işler yaparlar; halbuki kendileri cehennemliktir. Öyle kimseler de vardır ki, cehennemliklere ait kötü işler yaparlar, halbuki kendileri cennetliktir.” (Buhâri, Kader, 5, Rikâk, 33; Müslim, Iman, 179).

İntihar

İntihar dinimizce en büyük günahlardan biri olarak tanımlanır. Daha sonra tövbe imkanı da bulunmadığı için diğer günahlardan daha risklidir. Yukarıdaki hadiste geçen ifadelerin izahı şöyle yapılabilir: İntihar edenler eğer o anda imansız ölmüş ise, diğer imansız gidenler gibi asla cennete giremez, çünkü cennet kâfirlere haramdır. Yok eğer, imanla gitmişse ve cezalandırılmışsa cehennemde cezasını çektikten sonra cennete gidecektir. Şayet, o intihar esnasında kişi Allah tarafından mazur görülmüş ve affına mazhar olmuş ise, o kişi doğrudan cennete gidebilir. Hüküm Allah’ındır ve Allah’ın hükmü mutlak âdildir.

Bu yazımızda sizlere; allah intiharı affeder mi, zina eden cennete girebilir mi, intiharın allah katında cezası, kendi canına kıymak ayet, intiharın helal olduğu durumlar, kuranda intiharla ilgili ayetler, hangi günahları işleyen cennete giremez, katiller cennete girebilir mi başlıklarıyla alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Umarım beğendiniz.