iPhone 6 » Çıkış Tarihi ve Detaylı İnceleme

Öncelikle; Apple’ın  üretici bir firmayı da satın alışı sonrası sıkça dile getirilen safir ekran iPhone 6’ya ne katacak kısaca üzerinden geçelim… Değerli bir taş oluşunun çok ötesinde olan Safir, alüminyum oksidin kristalleşmiş bir hali; doğal mavi rengini taşıdığı demir ve titanyum element parçaları sayesinde kazanıyor. Tek özelliği mavi rengi olmayacak elbet! Moh ölçeğine göre evrende elmastan sonra en sert ikinci madde olarak kabul ediliyor. Üretim ortağı GT Advanced’e verdiği 100 milyon adetlik “safir ekran” siparişi durumu “dedikodu” olmaktan çıkarıyor!


Özetle safir, sıradan bir cep telefonu camından ve tabii ki Samsung’un Corning Gorilla Glass’yla bile mukayese edilemez bir biçimde dayanıklı olacak! Yeni iPhone 6’nın; basınç, nem ve sıcaklık sensörleriyle beraber geleceği de Çin kaynakları tarafından dile getiriliyor. Yine iPhone 6’da yer alacağı söylenen yeni çevresel sensörler – iOS 8 ile geleceğine kesin gözüyle bakılan Healthbook gibi fitness uygulamalarının işini de oldukça kolaylaştıracak!

Yılın ikinci çeyreğinde iPhone 6 üretiminin başlaması planlanıyor. Son bilgilere göre Apple bu yıl, 4.7 inç ve 5.5 inç olmak üzere iki iPhone modeli duyuracak. Tayvan’da bulunan üretici Pegatron ile anlaşma yapıldığı ve işçi alımlarına başlandığı söyleniyor. Son olarak yine sıkça dile getirilen dedikodular üzerinden 5,58 mm kalınlığında olacağı söylenen 0,21 cm daha ince iPhone 6 teknik özelliklerini inceleyelim.

Apple 3 nesildir iPhone kamera çözünürlüğüne dokunmuyor. Sensör boyutu ve diyafram aralığında değişiklikler olacağı ise kesin gibi. Bu gelişmelerin özellikle düşük ışıkta çekim kalitesini artıracağı belirtiliyor. CMOS sensör bileşeni Sony’den, diğer bileşenleri ise LG ve Sharp’tan tedarik edeceği ifade edilmiş.

Ultra-Retina ekran çözünürlüğüyle şimdiye kadarki en iyi iPhone olacağı söylenen cihaz; 389 ppi‘a yükseleceği söylenen piksel yoğunluğu – 1136 x 640 piksel çözünürlüklü, 2,6 GHz hızında çalışan A8 işlemcisi ile öne çıkıyor. iPhone 6, 600 ile 650 dolar arası fiyat etiketine sahip olacak. Apple’ın iPhone 6 lansmanını Eylül ayında gerçekleştirmesi bekleniyor. iOS 7.1 sürümünün yüklü olduğu cihazların şarjının çok daha hızlı tükendiği testlerle sabit olunca yeni akıllı telefonun yüksek bir kapasite ile gelmesini beklemek sanırım en isabetli talep olacak! 1500 mah pil gücünden 3000 mah pil gücüne geçmesine kesin gözüyle bakılıyormuş. Umarız yeni işlemciye yeter!

iPhone 6 için son 6 ay diyebiliriz!

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir