İphone 6 Uzun Kullanım Testi ve Eleştiriler

iPhone 6 alsam mı almasam mı diyenler için hazırladığımız detaylı inceleme ve eleştiri listesini sizlerle paylaşmak isteriz. 

  1. Ekran Kalitesi – iPhone modellerinde dışa doğru bombeli bir cam mevcut. Bu da ‘cam filmi olsa dahi’ dış etkilere dayanıksız hale getiriyor. Özetle, binlerce lira verdiğimiz iPhone 6’nın camı son derece dayanıksız. İlk düşürmede dahi kırabilirsiniz. Bir bilgi daha – cam; telefon kasasının dışında kalıyor, Gorilla Glass’ın da yan darbelere karşı zayıf olduğu düşünüldüğünde “iPhone 6 alalım mı iPhone 6s’i mi bekleyelim” sorunuzun cevabı bir nebze verilmiş oluyor. iPhone 5 ve iPhone 5s daha kuvvetliydi. Apple’dan camı yaptırmak için randevu almak son derece zor.
  2. PerformansApple iPhone 6 performans olarak son derece başarılı. iPhone 5 bile pek çok oyunu çok rahat oynatıyor. Parmak izi okuyucusu artık akıllı telefonların en iyi güvenlik uygulaması. Performans olarak 10 üzerinden 10 verilebilir. iOs’da bir uygulamaya girdiğinizde arka tarafta çalışan uygulamalar zorunlu olanlar hariç kapanıyor. Müzik çalmaya devam ederken GMAIL “loading..” diyerek tekrar yükleniyor – tabi bu platform hızlı olması için tasarlanmış – daha ‘alt’ bir işlemci koysanız da çalışır. Data paketinin hızlı tükenmesin sebebi de bu “yeniden sayfa yüklemeler”. 
  3. Batarya Performansı – iPhone 5s’ten iyi olmasına rağmen hala yeterli değil. Akıllı cihaz kullanmayı sevenleri tam gün götürmüyor özetle pilleri. Samsung Note 4’te ya da HTC’de olduğu gibi ekstra bir pil koruma modu da yok. Ortalama 8 saat içinde telefonu şarja takmanız gerekiyor. Batarya tasarruf modu inatla konmuyor Apple tarafından. Tüm iPhone’lar son derece zayıf pil konusunda.
  4. Yazılım Güncelleme – Apple’da bir güncelleme geldiği zaman – hangi gün – geleceği dakikasına kadar stabil. Fotoğraf paylaşma seçenekleri iOs8’le biraz artırıldı ama halen istenilen seviyede değil. Bir fotoğrafı WhatsApp’da halen paylaşamıyorsunuz. WhatsApp’da bir Instagram fotoğrafının linkini arkadaşınızla paylaştınız diyelim, bunu da uygulama açmıyor. Twitter linklerini yine tarayıcı açıyor. Yazılım güncelleme OK ama yenilikleri takip etme konusunda da zayıflar. Esneklik konusunda zayıflar.
  5. Kamera – Selfie noktasında Note 4 ve HTC’nin son derece gerisinde ama foto performansı gayet iyi. Kamera’ya 10 üzerinden 8 vermişler. HTC ONE M8 nispeten önde.
  6. Aksesuar – iPhone 6’da kılıflar halen yetersiz. Aksesuar konusunda 6 ve 6 Plus’ın hiç de ucuz olmayan Çin malı aksesuarları var. Kablo dahi 60 TL. Uygun aksesuarların halen çıkmadığını görüyoruz.
  7. Fiyat ve İkinci El – Halen yok satıyor. Apple Store’de iPhone 5s bile son derece yüksek bedelde. İkinci el iPhone 5s bile gayet iyi paralara satılabiliyor. Değer kaybetmiyorlar.
Eminim bu başlıklar da ilgini çekecek:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir